Çorlu'da emekçiler 1 Mayıs'ı Heykel Meydanı'nda kutladı

Çorlu’da 1 Mayıs mitingi Eski İtfaiye Meydanı’ndan Heykel Meydanı’na yapılan yürüyüşle gerçekleşti. Mitinge KESK’e bağlı Eğitim-Sen, SES, Büro Emekçileri Sendikası ile TMMOB, Tekirdağ Barosu, Tekirdağ Tabip Odası, Emekli-Sen ile çeşitli siyasi parti ve gruplar katıldı.

Saat 13:30’da başlayan yürüyüşte Devrimci İşçi Partisi, mitingde “Fabrikalar Bankalar Devletin, Devlet İşçinin” pankartı ile yerini aldı. “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî 1 Gulan”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Yaşasın sosyalist dünya devrimi!”, “İşten atmak yasaklansın!”, “İş cinayetleri sermayenin eseri!”, “Taşeron yasaklansın!”, “İşçinin kıdemi, genel grev sebebi!” gibi sloganların yükseltildiği DİP korteji, yürüyüş boyunca ana pankartın önünde “Atlen Yıldırım sosyalist dünya devrimi kavgasında yaşayacak!” yazılı bir pankart da taşıdı ve sık sık “Atlen yoldaş kavgamızda yaşıyor!” diye haykırdı. Savaşa karşı da işçi sınıfının çözümü “Kürtler barış ABD’yle savaş!”, “Barış istemek yetmez, AKP’yi yenmeden bu savaş bitmez!” gibi sloganlarla Devrimci İşçi Partisi tarafından 1 Mayıs alanına taşındı.

Tüm kortejlerin alana girişinin ardından miting programı mücadelede yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından tertip komitesi adına DİSK Emekli Sen Bölge Temsilcisi Haşim Korkmaz bir konuşma yaptı. 1 Mayıs mitingi halaylarla son buldu.

Aylardır çeşitli kentlerde patlayan bombalara rağmen bir önceki yıla göre daha kalabalık geçen 1 Mayıs mitinginin en büyük eksiği Çorlu gibi önemli bir işçi havzasında işçi sendikalarının eksikliği idi. Türk-İş’e bağlı sendikalar Çanakkale’ye giderken, Birleşik Metal geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs’a Edirne’de katıldı.