Çorlu'da 8 Mart'ta en öne çıkan emekçi kadın Sevda Alyakut anması

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Çorlu Kadın Platformu, geçtiğimiz Ekim ayında kaybettiğimiz DİP üyesi öncü işçi yoldaşımız Sevda Alyakut'u mezarı başında andı.

Anma etkinliği Sevda yoldaşımızla birlikte bir gün önce Bursa'dan Ankara'ya, sendikanın düzenlediği 8 Mart etkinliğine giderken trafik kazasında yaşamını yitiren Türk Metal üyesi 7 kadın işçi anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Sevda yoldaşımızın Çorlu'da birlikte mücadele ettiği kadınlar söz aldı.

Bir yoldaşımız Sevda yoldaşın DİP'in "kapitalizme ve erkek egemenliğe karşı emekçi kadınlar en öne" şiarını en güçlü şekilde temsil eden yoldaşımız olduğunu söyledi. Devrimci İşçi Partisi ile tanışana kadar Sevda yoldaşın hep çalıştığı fabrikalardaki mücadelelere öncülük ettiğini, daha sonra ise hızla siyasi mücadelenin önemini kavrayarak bu alanda da Çorlu'da DİP'in faaliyetinin en öne çıkan unsuru olduğunu belirtti. Bu zamana kadar fabrikada, sendikalaşma mücadelesinde, direniş çadırında, eylem alanlarında, mücadeleye katıldığı her alanda onu tanıyan kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde onu anmak için bir araya gelmesinin Sevda yoldaşın herkes için ne ifade ettiğini gösterdiğini söyledi.

Bir kadın arkadaşımız işsiz kaldığı dönemde Sevda yoldaşın kendisine iş bulmak için uğraştığını, onu kendi çalıştığı fabrikaya sokmak için çabaladığını ve başaramayınca ne kadar üzüldüğünü anlattı. Başka bir kadın arkadaş, Sevda yoldaşla bundan iki yıl önce 8 Mart meydanında tanıştığını, o günkü heyecanını, mücadele isteğini unutamayacağını söyledi. Yeşil Kundura direnişinde birlikte yer aldığı bir başka kadın işçi ise Sevda yoldaşın fabrikada kişiliği ile, tavırları ile öne çıktığını, herkese örnek olduğunu ifade etti. Onu sağlığında hiç tanımayan bir kadın arkadaşımız ise Sevda yoldaşın ölümünden sonra bir çok kişiyle ilk kez bir araya geldiğini, Sevda yoldaşın bugün de mezarı başında insanları bir araya topladığını, ölümünden sonra bile dayanışmanın, yan yana olmanın önemini hatırlatan bir ders verdiğini söyledi. Genç bir yoldaşımız Sevda yoldaşın 1997 yılından beri yani kendi doğduğu yıldan bu yana çalıştığını ve bu süre zarfında hep patronlara karşı haklarını savunan bir işçi olarak, karşılaştığı her türlü zorluğa rağmen mücadelenin ön saflarında yer alan bir emekçi kadın olarak yaşadığını ifade etti. Sevda yoldaşın mücadeleye inancıyla, kararlılığıyla mücadeleyi büyüterek yürümek gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Sevda yoldaşın mezarına bırakılan karanfillerle anma sona erdi.