Cizre'deki katliam Antalya'da protesto edildi

HDP Antalya İl Örgütü’nün çağrısıyla bir araya gelen onlarca kişi Attalos Meydanı'nda Kürdistan’daki sokağa çıkma yasaklarını ve yaşanan olayları protesto etti.

 Basın açıklamasını HDP Antalya İl Eş Başkanı Zarife Atik yaptı. Açıklamada Sur’da, Silopi’de, Cizre’de operasyonların hedefinde Kürt halkının olduğunu belirtti. Her türlü mevzuat ile iplerini koparmış olan Saray’ın özel kuvvetlerinin, terörle mücadele adı altında Kürt halkını kolektif cezalandırmaya tabi tutmakta olduğunu vurguladı.

7 Haziran sonrası AKP’nin tek başına iktidar olamamasının çöktürme planı olarak bilinen soykırım planını devreye soktuğunu belirtti. Çöktürme harekatının Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de seri katliamlara dönmüş olduğu, bu siyasal tercihin bir sonraki adımının Türkiye’nin iç savaşa sürüklenmesi olduğunu söyledi.

“Cizre’de İnsanlık Ölüyor Susmayacağız” pankartı açan kitle eylem boyunca "Katil devlet hesap verecek”, "Katil devlet Kürdistan’dan defol” sloganları attı. Basın açıklamasından sonra kitle slogan atarak dağıldı.