Cemal Bilgin’den Beyazıt Meydanı’nda ‘Mahkeme kararları uygulansın' eylemi

cemal bilgin beyazıt meydanı'nda hakkını savunuyor

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde hastabakıcılık yaparken, yemeklerde bakteri tespit edip üstüne gittiği için işinden atılan Cemal Bilgin 18 Ekim Perşembe günü Beyazıt Meydanı’nda "Mahkeme kararları uygulansın" diyerek bir kez daha hakkını aradı.

İşe iade davasını kazandığı halde okulun işini geri vermediği Bilgin, konuşmasında ülke yolsuzluk, hukuksuzluk yapanlardan kurtulsun diye mücadele verdiklerini belirtti. 2 yıldır açtığı bütün davaları kazandığını, okulun kendisine tazminat ödediğini söyleyen Bilgin, "Hakkımı aradığım, mücadele ettiğim için terörist, hain diyorlar." şeklinde konuştu. Bilgin, bu konuda rektörlüğe, fakülte sekreterliğine suç duyurusunda bulunarak asıl hainlerin onlar olduğunu aktardı.

Çapa hastanesinde et yolsuzluğunun olduğunu, sahte evrakların döndüğünü söyleyen Cemal Bilgin, bunlarla mücadele ettikleri için işinden atıldığını söyledi. Bilgin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "Heryerde bizim borumuz öter" lafına karşılık sembolik bir boruyu yere atıp üstüne basarak, dokunulmazlığın bir yere kadar olduğunun altını çizdi.

Sözü daha sonra Devrimci İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek aldı. Dölek konuşmasının başında burada mahkeme kararları uygulansın talebiyle bulunduklarını belirttti. Cemal Bilgin’den önce öğrencilerin, üniversite asistanlarının, emekçilerin de haklarını aramak için burada bulunduklarından bahsetti. Meselenin sadece buradaki işe iade talebiyle sınırlı olmadığını söyleyen yoldaşımız, sendikal haklarını kullandıkları için işlerinden atılan Flormar işçilerinin, Cargill işçilerinin direnişlerini örnek gösterdi. Dölek, Bilgin’in işten atılma sebebinin ise halkın hakkını, hukukunu savunmak; milletin, kamunun çıkarlarını müdafaa etmek olduğu söyledi. Bu mücadeleyi benimseyen örgütlü işçilerin ülkenin geleceği olduğunu belirten Dölek konuşmasını, "Haksızlığa, hukuksuzluğu, adaletsizliğe karşı her zaman Cemal Bilgin’in yanındayız." diyerek sonlandırdı.

Sözü tekrar alan Bilgin, bu süreçte kendisine 20 tane dava açıldığından bahsetti. Eşitlik olsun, ayrımcılık olmasın diye mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek patronların ensesinde olduklarını herkese bir kez daha hatırlattı. Bilgin’in konuşması daha sonra alkışlarla sona erdi.

cemal bilgin boru