Cargill sendikalı 14 işçiyi işten çıkardı

Cargill yönetimi nişasta bazlı şeker kotasının meclis genel kurulu kararıyla düşürülmesini bahane ederek 17 Nisan Salı günü 14 sendikalı işçiyi işten çıkardı. Cargill şirketinin yöneticilerinin bahanesinin hiçbir gerçek yanı yok. Amaçları Tek Gıda-İş sendikasında örgütlenen işçilerin mücadelesini kırmaktır.

Cargill'in işçilere reva gördüğü muamele Gerçek Gazetesi'nin Nisan ayı sayısında bir Cargill işçisinin kaleminden yayınlanmıştı. Bu haberi şu linkten okuyabilirsiniz: http://gercekgazetesi.net/isci-hareketi/cargilli-cargill-iscisinden-dinleyin

İşten çıkartılan işçiler dün ve bugün yönetimin haksız işten çıkartmasına karşı fabrikanın önünde servis saatlerinde diğer içerde çalışan işçilere haksız yere işten çıkarıldıklarını alkışlar ve "atılan işçiler geri alınsın", "iş ekmek yoksa barış da yok" sloganları eşliğinde dile getirdiler. İçerde çalışan bütün işçilerin fabrikaya girmesiyle beraber eylemi bitiren işçiler her gün servis saatlerinde fabrikanın önünde olacaklarını işlerini geri alana kadar mücadele edeceklerini belirttiler.

Gerçek gazetesi olarak Cargill işçilerinin ve Tek Gıda-İş sendikasının yanında olmaya ve gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.