Cargill işçisi Ataşehir’den uyardı: “Bir dahaki sefere bütün yolu yürüyerek geleceğiz ve geldiğimizde geri dönmeyeceğiz!”

(05.07.2018) Tek Gıda-İş sendikasında örgütlendikleri için işten atılan ve fabrika önünde direnen 14 Cargill işçisi, direnişin 79. Gününde şirketin Ataşehir’de bulunan genel müdürlüğü önünde eylem yaptı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Ataşehir Paladium’un önüne gelen işçiler pankartlarını açarak taleplerini ortaya koydular. Cargill’in genel müdürlük çalışanlarının yanı sıra iş merkezinde çalışan diğer plaza emekçilerine de seslerini ve haklı mücadelelerini duyurdular.

Cargill, fabrikası nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının düşürülmesini bahane ederek işçileri atmış, bu iddia ile sendikalaşmayı kırma çabasının üzerini örtmüştü. Geçtiğimiz günlerde Gerçek Gazetesi’nde yayınlanan haberde ise (http://gercekgazetesi.net/karsi-manset/merak-uyandiran-soru-akp-kazaninca-cargill-niye-costu) NBŞ kotasının fiilen düşürülmediği, seçimlerin hemen ardından ise Cargill fabrikasının tam kapasite üretime geçtiği ortaya çıkmıştı. İşçiler haklı olarak işe geri dönmeyi ve sendikanın fabrikaya girmesini istiyor.

İşçiler ve sendika bu doğrultuda Cargill yönetimine yaptıkları çağrılar karşılıksız kalırsa eylemlerini artırarak sürdürecekler. Cargill şirketi yasadışı ve gayri meşru tutumunu sürdürür, işçi ve sendika düşmanlığına devam etmesi durumunda işçiler Orhangazi’deki fabrika binasının önünden Ataşehir’e kadar günlerce sürecek bir yürüyüşle karşılaşabilir. İşçiler, Cargill yönetimini uyarıyor ve “bizi bir daha buraya getirmeyin çünkü geldiğimizde çadırımızı kuracağız ve hakkımızı alana kadar geri dönmeyeceğiz” diyorlar.

Cargill işçileri, sabah işbaşından akşam paydosa kadar sürdürdükleri eylemi bu kararlılıkla sonlandırdılar ve Bursa’ya doğru tekrar yola çıktılar. Cargill’in direnişçi işçileri tüm emekçiler ve emekten yana olan insanlardan destek ve dayanışma bekliyorlar. İşçilerin, haklı mücadelesinin daha fazla duyulması için herkesin bu direnişin bir ucundan tutması gerekiyor.