Cargill işçileri Bursa'dan İstanbul'a olan yürüyüşlerini Ataşehir'de sonlandırdı!

Cargill işçilerinin İstanbul'daki eylemi

Bursa Orhangazi’deki Cargill fabrikasında sendikalaştıkları için işten atılan işçiler 6 gün boyunca yürüyerek 18 Eylül’de Bursa’dan İstanbul Ataşehir’de bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önüne vardı. Haklarını aramak, işlerine geri dönebilmek için Bursa’dan yola çıkan 14 işçi, 17 Eylül’de Gebze’de direnişte olan Flormar işçilerine dayanışma ziyareti yaptıktan sonra Kartal’a doğru yürüyüşe geçmeyi planlıyorlardı. Tuzla’da polis tarafından durdurulan işçiler gözaltına alınarak Vatan Emniyet’e götürüldü. Anayasal haklarını kullanarak Tek Gıda-İş sendikasına üye olan, bu yüzden işten çıkartılan ve haklarını arayan işçiler önce hukuksuz şekilde Emniyet’te alıkonuldu. 7 saat sonra serbest bırakılan işçiler Kartal Meydanı’na vardılar.

Ertesi gün planladıkları gibi Ataşehir’deki Cargill Genel Müdürlüğü’ne doğru yola çıkan işçiler, yürüyüşleri boyunca sivil polislerin tacizlerine maruz kaldı. Polisler yürüyen işçileri durdurup bir süre alıkoydu, gözaltına almakla tehdit etti, şapka takmalarını engelledi ve Ataşehir’e kadar ikişerli yürümeye zorladı.

Bütün bu zorluklara ve önlerine koyulan engellere rağmen Cargill işçileri saat 14.00’da eylem alanına “İşte geldik, buradayız!” sloganlarıyla vardılar. Basın açıklaması için bekleyen siyasi partiler, sendikalar ve emek dostları onları alkışlarla ve sloganlarla karşıladı. İşçiler sık sık “Sendika hakkımız engellenemez!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Cargill şaşırma sabrımızı taşırma!”, “Cargill işçisi yalnız değildir!” sloganlarını attı.

İşçiler burada basın açıklaması yaparak Cuma gününe kadar Genel Müdürlük önünde çadır kurarak taleplerini yükselteceklerini daha sonra Bursa Orhangazi'ye geri döneceklerini belirttiler. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Buradan Cargill Genel Müdürlüğü önünden, Cargill yönetimine sesleniyoruz: Sendikalaşmanın önüne geçebilmek için işten attığınız 14 arkadaşımızı hemen işbaşı yaptırın! Aksi bir durumda Tek Gıda İş Sendikası olarak gerçek anlamda eylemlerimize başlayacağız. Kazanılana kadar da vazgeçmeden devam edeceğiz. Bu konuda üyesi bulunduğumuz Uluslararası Gıda Sendikalar Birliği (IUF) aracılığı ile de bütün dünyada bu mücadeleyi vereceğiz.”

Cargill işçileri talepleri yerine getirilene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Eyleme 3. Havalimanı işçileri ve direnişteki Flormar işçileri de selam yolladı, bu sırada kitle “İnşaat işçisi yalnız değildir!” ve “Flormar işçisi yalnız değildir!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganlarını attı. Basın açıklamasında IUF temsilcisi de söz alarak Cargill işçilerinin haklı direnişini selamladı ve talepleri karşılanana kadar onlarca ülkede dayanışma kampanyasıyla onlara destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Cargill işçileri Cuma günü saat 17.00’a kadar Ataşehir’de şirketin genel müdürlüğü önünde eylemlerine devam edecekler.