Çapa'da işçiler ÖSP'ye karşı eylem düzenledi

21 Nisan Perşembe günü Çapa İstanbul Tıp Fakültesi'nde Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Tıp Fakültesi Öğrencileri özel sözleşmeli personel statüsüne karşı protesto eylemi gerçekleştirdi.

Eylem kitlenin 12.00'de fakülte içerisinde toplanmasıyla başladı. Taşeron işçiler adına konuşma yapan Cemal Bilgin AKP'nin seçimden önce işçilere kadro vaadinde bulunduğunu fakat sözünde durmadığını hatırlattı. Daha sonra fakülte içerisinde bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş sırasında kitle "Kadrolu çalışmak istiyoruz!", "Özel statü istemiyoruz!", "Taşeron işçisi köle değildir!" sloganlarını attı.

Yürüyüş sonrasında SES adına İstanbul Tıp Fakültesi işyeri temsilcisi Ersoy Adıgüzel konuşma yaptı. Yapılan konuşmada Başbakan Davutoğlu'nun taşeron işçilerine kadro vereceğiz dedikten üç saat sonra bunun bir yalan olduğunun ortaya çıktığı vurgulandı. Hükümetin 657 sayılı kanunu değiştirerek memurların iş güvencesini de ortadan kaldırmak istediğine değinildi ve bunlara karşı birlikte mücadele etmenin önemli olduğu vurgulandı.

Ardından Doktor Coşkun Canıvar konuşma yaptı. Canıvar ise konuşmasında hükümetin ve üniversite yönetiminin mahkeme kararlarını uygulamadığını söyledi. Taş-İşder Genel Başkan Yardımcısı Güneş Cengiz ise taşeron işçilerinin 14 yıldır kadro beklediğini vurgulayan bir konuşma yaptı. Konuşmasında getirilmek istenen özel sözleşmeli personel statüsünü kabul etmediklerinin ve kazanılmış haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Eylem 27 Nisan çarşamba günü Çapa'da yapılması planlanan 1 Mayıs kutlaması çağrısıyla sona erdi.