Çağrı: İstanbul'da Filistin Toprak Günü ve artan Siyonist yayılmacılık etkinliği

30 Mart 1976'da ülkerini işgal eden Siyonist oluşuma karşı mücadeleyi yükselten, birçok köy ve kasabada sokaklara çıkan Filistinlilere işgal gücünün saldırısı sonucu altı genç Filistinlinin öldürülmesinin yıldönümü, Filistinliler tarafından “Toprak Günü” olarak bilinir. 30 Mart aynı zamanda Filistin'in Siyonist oluşum tarafından işgal edilmesinin ardından gerçekleşen ilk Filistinli mülteci sürgününün de yıldönümüdür. Filistin için İsrail'e Boykot Girişimi-BDS Türkiye, Toprak Günü vesilesiyle 26 Mart Pazar günü İHD İstanbul şubesinde saat 14:00'te Arafat Elhac ve Şirin el A'rac'ın konuşmacı olarak katılacağı “Filistin Toprak Günü ve artan Siyonist yayılmacılık” başlıklı bir etkinlik düzenliyor.

30 Mart günü, 1976 yılından beri Filistinlilerin en önemli mücadele günlerinden biri olan "Toprak Günü" olarak anılıyor. 40 yılı aşkın süredir Toprak Günü, Siyonist işgalcilerin Filistin'deki artan toprak gasplarına karşı mücadeleyi temsil ediyor.

BDS Türkiye olarak bu yılki Toprak Günü vesilesiyle düzenleyeceğimiz etkinlikte, bu günün tarihsel anlamının yanı sıra, Batı Şeria'daki yeni ilhak girişimlerinden Kudüs'ü Arapsızlaştırma girişimlerine kadar, Siyonist yayılmacılığın günümüzdeki tezahürlerini masaya yatıracağız.

26 Mart Pazar günü düzenleyeceğimiz ve Arafat Elhac ile Şirin el-A'rac'ın konuşmacı olarak katılacağı etkinliğe tüm Filistin dostlarının ve İstanbul'da yaşayan Filistinlilerin katılımını bekliyoruz.