Cadı avına karşı Antalya'da öğretmenler eylem yaptı

Hükümet OHAL'i fırsata çevirerek FETÖ üyeliği iddiasıyla tek seferde 28 bin 163 öğretmenin işine son vermek için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarttı. İşine son verilmek istenen öğretmenlerin büyük bir bölümü KESK’e bağlı Eğitim-Sen üyesi. Kamudan uzaklaştırmalar top yekün başlatılmış bir cadı avıdır. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tasarruf gösterilerek 11 bin 285 kamu emekçisi öğretmenin işten çıkarılması da darbe fırsatçılığının devam edeceğini tekrar kanıtladı.

Bu yaşananları protesto etmek ve basın açıklaması yapmak için kamu emekçileri 9 Eylül cuma günü Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde 14.30’da toplandı. Basın açıklaması Sonrasında KESK'e bağlı Eğitim-Sen'in belirlediği bir heyet görüşme yapmak için binaya yöneldi. Fakat sivil polisler ve çevik kuvvet kapıda gerginlik çıkararak keyfi şekilde heyeti içeri sokmamaya çalıştı. Buna rağmen emekçi kitlenin iradesi baskın geldi ve heyet görüşmek için içeri girdi!

Emekçiler görüşme esnasında oturma eylemi yaparak, sloganlar atarak beklediler. Ayrıca Diyarbakır ve İzmir'de yapılan basın açıklamalarına polisin saldırıda bulunduğunu öğrenen emekçiler sloganlarıyla desteklerini iletti. Görüşmeye giden heyet henüz Antalya'da işten çıkarılan öğretmen bulunmadığını fakat buna rağmen bu ülkedeki işten çıkarılan her öğretmen için mücadele edeceklerini dile getirdi. Eğitim-Sen heyeti sendikal mücadeleyi daha da büyütmeye davet ederek eylemi sonlandırdı.