Bursa’da Öncü İşçi toplantısı gerçekleştirildi

İşçi havzası olan Bursa ilinde 5 Nisan Pazar günü çeşitli işkollarında çalışan işçilerin katılımıyla Öncü İşçi toplantısı gerçekleştirildi.

Öncelikle saat 11.00’da Devrimci İşçi Partisi Bursa bürosunda toplanan işçiler ve emekçiler, kahvaltı sofrasında buluştu. Kahvaltı bitiminden sonra bir yoldaşımız Öncü İşçi’nin 3.sayısında yer alan toplumsal cinsiyet ve kadın sorunuyla ilgili genel bir giriş konuşması yaptı. Kadınların evde ezilmesi ve iş yerinde sömürülmesinin nedeninin, kapitalizm olduğu ve bu sorunun da ancak kapitalizmin yıkılmasıyla çözüleceğini belirtti. Burjuva kadınlar ile ittifakın çözüm olmadığını, toplumda ezilen sınıfın içerisindeki kadınların ancak mücadeleyi sonuna kadar götürüp zafer getirebileceğini söyledi.

Metal, taşımacılık, tekstil ve turizm işçileri ile işyerlerinde yaşadıkları sorunlar üzerine konuşuldu. Çalıştıkları fabrikalarda yaşadıkları sıkıntılardan bahseden işçiler, en büyük sorunlardan birinin patronlar tarafından bankalara borçlandırılmak olduğunu söylediler. Bunun sermaye tarafından kasıtlı olarak yapıldığı, işçiyi kıt kanaat geçindirecek maaşa mahkûm etmek zorunda bıraktıkları söylendi. AKP’nin kıdem tazminatının kaldırılması ile ilgili söylemleri üzerine de konuşuldu. Genel seçimler nedeniyle şimdilik rafa kaldırdıkları kıdem tazminatına, iktidara geçtikleri anda tekrar saldıracakları belirtildi. Tüm sermaye partilerinin işçi düşmanı olduğu söylendi. İşçi sınıfının örgütlülüğünün önemi ve sınıf perspektifine sahip devrimci bir partide örgütlenmesinin gerekliliği vurgulandı. İşçilerin ilgisi yoğun, mücadele kararlılıkları ise kesindi.