Bursa'da işçiler ''Asgari ücret kıdem farkını istiyoruz'' talebiyle Kent Meydanı'nda buluştu

Bursa'da işçilerin kendi inisiyatifiyle oluşturduğu “Asgari ücrete kıdem farkı istiyoruz” şiarlı basın açıklamaları 6 Mart saat 13.00'te Kent Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Asgari ücrete yapılan zammın tüm işçilere yansıtılması talebiyle ve bunun yanı sıra gece vardiyası, kıdem tazminatının kaldırılması, taşeron gibi birçok sorunu da kapsayan isteklerini duyurmak amacıyla işçiler facebook sayfası oluşturmuş ve Bursa'da eylem çağrısı yapmıştı. Sendikalı ve sendikasız metal işçilerinin yanı sıra tekstil işçilerinin de desteğiyle Kent Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Tofaş işçisinin okuduğu basın açıklaması sırasında ''Kıdem farkı hakkımız, söke söke alırız", " İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Direne direne kazanacağız", "Sendikaya üye ol, sahip çık, denetle" sloganlarının yanı sıra Renault işçisinin hafta içinde yaşadığı direnişe de selam yollayan "Renault işçisi yalnız değildir", " Atılan işçiler geri alınsın" sloganları atıldı. Kıdem tazminatının fona devredilmesine de değinilerek "İşçi uyuma, kıdemine sahip çık" dendi.

Basın açıklamasında, bugün Kent Meydanı'nda yapılan eylemin başlangıç olduğu, sadece Bursa'da değil tüm illerde mücadelenin yayılarak devam edeceği vurgulandı.