Bursa, Suruç'ta katledilen canlarını sonsuzluğa uğurladı

20 Temmuz günü Suruç'ta (Pirsûs) katledilen 32 devrimcinin cenazeleri bir çok ilde kitlesel anma törenleri ile toprağa verildi. Bursa milletvekili adayı Metin Kılıç'ın eşi HDP PM üyesi Ferdane Kılıç ve Nartan Kılıç'ta hain saldırıda hayatlarını kaybedenler arasındaydı. 22 Temmuz günü saat 12.30'da, Bursa HDP il binası önünde ölen devrimcilerin yakınları, yoldaşları, devrimci partiler ve Bursa halkının kitlesel katılımıyla anma töreni gerçekleştirildi.

Yapılan yürüyüşte ''Katil devlet hesap verecek!'', ''IŞİD Kürdistan'dan defol!'', ''Suruç'un hesabı sorulacak!'', ''Şehid namırın!'', ''Jin, jiyan, azadi!'',''Biji berxwedana Kobanê!'', ''Katil Erdoğan!'' sloganları atıldı. Cenaze alanında çok sayıda çevik kuvvet bekletildi. Yürüyüşün ardından anma töreni başladı. Cenazeler, sloganlar eşliğinde getirildi. HDP Bursa milletvekili Asiye Kolçak, yoldaşı Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç'ın katledilmesini lanetlerken  konuşmasını zorlukla sürdürdü. Milletvekillerinin konuşmaları ardından cenazeler, Ataevler'de bulunan aile evine getirildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve birçok milletvekilinin katılımıyla Şeyh Edebali camiinde kılınan ikindi namazının ardından katledilen devrimciler, Hamitler Kent Mezarlığı'nda sonsuzluğa uğurlandılar.

Cenaze töreni boyunca Çerkezya bayrağı dalgalandırıldı. Kobani'yi yeniden inşa etmek için yüreklerini ortaya koyan 32 candan ikisi anne oğul Çerkezdiler ve enternasyonalisttiler. Bizler de işçi sınıfının enternasyonalist partisi olarak ESP ve HDP ile tam bir dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor, Suruç katliamının hesabını soracağımızı, söylüyoruz.