Bursa Greif işçisi için yürüdü

Direnişlerinin 60.gününde polisin sabah erken saatlerde müdahaleye başladığı, 91 kişinin gözaltına alındığı saldırıda gözaltına alınmayan işçiler ise çatıya çıkarak onurlu direnişlerine devam edip direnişlerinden vazgeçmediler. Bunun üzerine, işçilere destek vermek ve seslerini duyurabilmek için Bursa Greif Direnişiyle Dayanışma Platformu bir eylem gerçekleştirdi.

Bursa Greif Direnişiyle Dayanışma Platformu bileşenleri olan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP),Devrimci İşçi Partisi (DİP),İşçi Mücadele Derneği (İMD)ve Partizanın dışında Emekçi Hareket Partisi (EHP),BAMTİS,BATİS, OGDİP'in de destek verdiği yürüyüş,sağanak yağışa rağmen saat 19.00'da Setbaşı Mahvel'den başlayarak heykelde basın açıklamasıyla son buldu.

Bursa Greif direnişiyle dayanışma platformunun basın açıklaması:

Greif’e yönelik polis saldırısını nefretle kınıyoruz!

İstanbul Hadımköy’de kurulu bulunan Greif Çuval Fabrikasında DİSK Tekstil Sendikasına üye işçiler direnişlerinin 60.gününde polisin saldırısına uğradılar. Sabah 05:30 da çevik kuvvet toma ve akreplerle fabrikanın kapısına dayanan polisler hakları ve gelecekleri için direnen işçilere vahşice saldırdı. Saldırı sonucu DİSK Tekstil üyesi onlarca işçi ve destek veren sınıf dostları gözaltına alındı, birçok işçi yaralandı.

Polisin saldırısına rağmen Greif’te direniş devam ediyor, fabrikada 91 işçi gözaltına alınırken çatıya çıkmayı başaran işçiler direnişlerini sürdürüyor. Polis çatıdaki direnişlere su ve yemek ambargosu uygulasa da işçiler kararlılıkla mücadelelerini sürdürüyor.

Polisin bugün şafak baskınıyla gerçekleşleştirdiği operasyonun tarihi ise manidardır.
Greif işçilerinin yürüttüğü TİS görüşmelerinde arabulucu görüşmelerinin bittiği gün yapılan operasyonun Greif yönetimi ile işbirliği halinde yapıldığı bir gerçektir. Taşeron patronları olan Erdoğan Kamber, Can Kamber, Sercan Hamza ve Bilal Hamza polisin saldırısının ardından fabrikaya girerek işçilerinin erzaklarını çalması buna bir göstergedir.

Greif’e yönelik saldırılar sonrasında İzmir’de gerçekleştirilen eyleme polisin saldırması ve tüm eylemcileri gözaltına almasını da buradan kınıyoruz. Gözaltına alınan bütün sınıf dostlarının derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Greif işçileri 60 gündür hakları ve gelecekleri için mücadele ediyor. Taşeron köleliğine emek sömürüsüne ve sendikal bürokrasinin ihanetlerine karşı her türlü engeli aşarak direnen Greif işçileri hepimize yol gösteriyor. Artık bizler için her yer Greif her yer direniştir! Direnişçi işçileri zorla fabrikalarından söküp atmaya çalışanlar da patronlarla bir olup işçileri arkadan hançerleyen sendika ağaları da yaptıklarının hesabını mutlaka verecekler. Kazanan emeği ve onuru içi direnen işçiler olacak!

Bursa Greif Direnişiyle Dayanışma Platformu DİSK’i saldırı karşısında DİSK Tekstil’in başına çöreklenen sendika bürokratlarını beklemeden derhal bir eylem planı ortaya koymaya ve tüm DİSK üyelerini Greif işçilerinin taleplerinin kabul edilmesini sağlayacak eylemli dayanışmaya çağırıyoruz.

Greif’e yönelik polis saldırısını nefretle kınıyoruz. Polisin saldırısını sonucu gözaltına alınan işçilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Fabrika Çatısında direnen Greif işçilerine ambargonun kaldırılmasını ve fabrikadaki polis ablukasının derhal son bulmasını ve işçilerin TİS taleplerinin kabul edilmesini istiyoruz.

BURSA GREİF DİRENİŞİYLE DAYANIŞMA PLATFORMU