BTA Cakes & Bakes işçileri direnişte kararlı

Birçok ünlü restoran zincirine unlu mamül tedarikçiliği yapan BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri A.Ş.'ye bağlı Cakes & Bakes firmasında çalışan işçiler aslen Öz Gıda-İş sendikasına üye oldukları için çeşitli uydurma sebeplerle işten çıkartıldı.

İşten çıkarıldıktan sonra İstanbul Kıraç'ta bulunan fabrika yakınında çadır kuran işçiler, eylemlerine devam ederken işyeri yetkilileri işçilerin çadırlarının brandalarını kesip, çadırı devirdiler. Tekrar onardıklarını görünce de bu defa çadırı ateşe verdiler. Tacizlerden yılmayan işçiler yeni çadırı bu defa tam da fabrikanın önüne kurarak yetkililere mücadelelerinde ne kadar kararlı olduklarını gösterdiler.

Direnişçi işçiler ve sendika yetkilileri fabrika önünde, vardiyadaki arkadaşlarına megafonla seslenerek ve giriş çıkış saatlerinde, molalarda arkadaşlarıyla iletişime geçerek eylemlerine devam ettiler. Bunu gören firma yetkilileri ise sendikal faaliyeti engellemek için fabrika içine oyun alanları kurmak ve servis araçlarının park yerlerinde değişiklik yapmak gibi birçok yönteme başvurdu.

Ayrıca yaklaşık 200 işçinin çalıştığı fabrika, sendikalaşmayı engellemek için de 6 ayda bir hatırı sayılır sayıda işçi değişikliğine giderek sendikalaşma sürecine engel olmaya çalıştı.

Devrimci İşçi Partisi olarak  Cakes & Bakes işçileri ile yaptığımız görüşmede işçiler, bayramlarda bile tatil yapmayarak 16 saate varan zorunlu mesai, düşük ücret, mobbing gibi zulümlerle karşılaştıklarını belirterek, sendikalı olmakta kararlı olduklarını belirtiler.