Boğaziçi öğrencileri taşeron işçilerin yanında!

Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışan taşeron işçilerin yemekhane ücretleri 2,75 TL iken birden 8,25 TL’ye yükseltildi ve şimdiye kadar ücretsiz olan servisler için 86 TL ücret alma kararı verildi. Bu uygulamaları protesto etmek için 1 Mart’ta taşeron işçiler rektörlük önünde toplanarak bir eylem gerçekleştirdiler.

3 Mart’ta ise işçilere destek olmak için Boğaziçi öğrencileri yemekhane boykotu ve basın açıklaması örgütlediler. Kuzey kampüste piramit önünde başlayan yürüyüşte sık sık, "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!", “İşçi gençlik el ele, mücadeleye!” sloganları atıldı. Ayrıca öğrenciler "Renault işçisi yalnız değildir!", "Boğaziçi ayakta, İTÜ’nün yanında!" sloganlarıyla mücadele eden metal işçilerini ve önce cihatçı çetelerin, sonra polisin saldırısına direnen İTÜ’yü unutmadılar.

Giriş kapısı önünde okunan basın açıklamasında Boğaziçi işçilerinin haklarının gasp edilmesinin, AKP hükümetinin ülkedeki bütün emekçilere yönelik sınıf saldırısından bağımsız olmadığı vurgulandı. Zamların geri çekilmesi talep edildi ve okulun tüm işçileri, öğrencileri ve hocaları taşeron işçilerle beraber mücadele etmeye çağırıldı.