Biz Yüzde 99’uz Platformu Bursa’nın her yerinde

Biz Yüzde 99'uz Platformu Bursa'daki ilk toplantısını 5 Ocak Pazar günü DİSK Tekstil İşçileri Sendikası'nda saat 14:00'te gerçekleştirecek. 

Onlar ki toprakta karınca suda balık havada kuş kadar çokturlar!

Büyük usta Nazım Hikmetin de dediği gibi biz işçiler ve emekçiler olarak bütün dünyanın yüzde doksan dokuzuyuz. Fabrikalarda, madenlerde, plazalarda, okullarda, sokaklarda kısacası her yerdeyiz. Tohumu toprağa veren, demiri potada eriten, çeliğe su veren biziz.  Ellerimizle hayatı kuruyor, teknolojik harikaları üretiyor, Mısır piramitlerini fersah fersah aşan inşaat harikaları yaratıyoruz. Ancak bizleri iliklerimize kadar sömüren yüzde bire karşı birlik olamadığımız için hak etmediğimiz bir sefaleti yaşıyoruz.  Çünkü adına patron denilen sömürgen yaratıklar bizleri rahatça sömürebilmek için bizlere türlü oyunlar oynuyor bizleri dilimize, dinimize, rengimize veya mezhebimize göre bölüyor. Bu da yetmeyince kurdukları partileri medya aracılığı ile bir güzel parlatıyor daha sonrada “yüzde 50 biziz yüzde 50 onlar deyip” işçileri, emekçileri, ezilenleri bir güzel bölüyorlar. Ama bizler artık bu yalanları yutmuyoruz ve diyoruz ki onlar bizi sömüren yüzde birlik asalak takımı bizlerse hayatı yaratan yüzde doksan dokuzuz.

İşte biz bu şiarla hareket eden Bursalı Biz Yüzde 99’uz Platformu üyeleri olarak neredeyse her gün Bursa’nın dört bir yanında masalar açarak Bursalı işçilere, emekçilere ve öğrencilere ulaşmaya çalışıyor, onları yüzde birlik asalak sömürgen takımına karşı birlik olmaya çağırıyoruz. Ve diyoruz ki “Biz toprakta karınca, suda balık kadar çokuz! Biz toplumun yüzde doksan dokuzuyuz !” Neredeyse her gün üniversitede, Osmangazi, Gençosman, Yıldırım gibi emekçi mahallelerinde, şehir merkezinde masalar açıyor, bildiriler dağıtıyor şehrin bütün duvarlarını, otobüs duraklarını, reklam tabelalarını, fabrika kapılarını pullamalarımızla süslüyoruz.  Bıkmadan usanmadan şehrin kendisi kadar eski olan çarşılarında, işsizliğin ve yoksulluğun kol gezdiği sokaklarında sınıf kardeşlerimize ulaşmak için gece gündüz koşturuyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu sömürü düzeninden kurtulmanın tek yolu, hayatı yaratan yüzde doksan dokuzun, kendisini türlü oyun ve yalanlarla bölen yüzde bire karşı birlik olup bu lanet olasıca sömürü düzenini yıkmasıdır.

 

Ve Bursalı Biz Yüzde 99’uz Platformu üyeleri olarak diyoruz ki: Madem dünyadaki bütün zenginliklerin yaratıcısı biz işçileriz o zaman bütün bu zenginliklerden adil ve eşit bir şekilde yararlanmak bizim en tabii hakkımızdır.  Zaman bölünme zamanı değil aksine birlik olma zamanıdır. Sömürüye, gün geçtikçe eriyen ücretlere ve yükselen hayat pahalılığına, her geçen gün artan hak gaspları ve iş cinayetlerine, reform adı altında eğitim ve sağlık hakkımıza el konulmasına, güvencesiz ve esnek çalışmaya,  taşeron sistemine, artan çalışma saatlerine ve kıdem tazminatımıza göz dikenlere karşı birleşme zamanıdır. Çünkü işçi sınıfının gücü birliğinden gelir. O zaman ne duruyoruz? Patronlara ve onların pislik içindeki sömürü düzenine karşı birlik olma zamanı. Zincirlerimizden başka kaybedeceğimiz bir şey yok ama kazanacağımız koca bir dünya var!

Biz Yüzde 99’uz Platformu- Bursa