Beylikdüzü ve Büyükçekmece de Taksim isyanına destek için ayakta!

 

Gezi eylemlerinin 7.gününde Taksimde nöbet devam ederken, İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde Gezi Parkı’na destek için protestolar devam ediyor.

İstanbul’un dışında kalan, tatil kasabası görünümünde bir ilçesi olarak Büyükçekmece, yıllardır resmi bayram kutlamaları dışında kitlesel protesto gösterilerine tanıklık etmemişti. Beylikdüzü ise tarihinde bekli de ilk kez TOMA ile tanıştı.

Büyükçekmece’de Gezi Parkı direnişinin ilk günlerinde katılımın onlarca insan ile gerçekleştiği protesto gösterileri, direnişin 7. Gününde binler ile ifade edilecek sayıya ulaştı. Saat 20:00 sularında başlayan protesto eylemi gece yarısına kadar devam etti. Eyleme yoldan geçen araçlar, civardaki dükkân ve evlerden muazzam bir destek vardı. Palmiye Meydanı’nda yoğunlaşan kitle “Her yer Taksim her yer direniş”, “faşizme karşı omuz omuza”, “hükümet istifa” sloganları ile Cengiz Topel Caddesi’nde yürüyüşe geçti.

Protesto eylemleri Büyükçekmece’de devam ederken Beylikdüzü’nde saat 21:30 civarında Avcılar yönüne doğru yürüyüşe geçen kitle AKP ilçe binasına yaklaşınca polisin biber gazlı saldırısına maruz kaldı. Geri çekilip toplanarak tekrardan yürüyüşe geçmek isteyen kitleye polis Migros AVM yakınlarında TOMA ve biber gazı ile müdahale etti. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar polis ile mücadele eden kitle yoğun biber gazı kullanımı sonrası dağıldı. Çevredeki birçok ev biber gazından etkilendi.

Beylikdüzü’nde 4 gündür yol kapatarak sloganlar eşliğinde eylem yapan kitleye daha önce hiç müdahale etmeyen, hatta ortalıkta dahi görünmeyen polisin, kitle AKP ilçe binasına doğru yöneldiği anda  TOMA’larla hazır bulunması korkularının ne olduğunu gösteriyor tabi…