Beylikdüzü ve Bakırköy'de binlerce kişi Berkin için yürüdü

Beylikdüzü “Umudun Çocuğu Berkin Elvan” için yürüdü!

11 Mart sabahı kaybettiğimiz Berkin Elvan için Beylikdüzü halkı saat 20.00’de Özgürlük Meydanında toplandı. Yarım saat içinde sayısı iki bin kişiyi bulan kitle “Özgürlük Kuşlarıdır Artık Kapkara Çocuk Kaşların. Berkin Elvan ölümsüzdür.” yazılı pankartın arkasında Beylikdüzü sokaklarına doğru yürüyüşe geçti.

Özgürlük Meydanından Adakent’e doğru yürüyen kitle “Onbeşinde bir fidan, Berkin Elvan”,”Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganlarıyla acısını Beylikdüzü halkıyla paylaştı. Yol üzerindeki AKP pankart ve bayraklarını indiren kitle Adakent’e vardığında sayısı dört bine kadar ulaştı. Kadınların katılımının dikkat çektiği yürüyüşte kitleyi, AKP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı önünde polisler karşıladı. Polislerle eylemciler arasında kısa bir arbede yaşandıktan sonra kitle Recep Tayyip Erdoğan’ın miting yaptığı meydana doğru yürüyüşünü sürdürdü. Meydana gelen kitle burada bir süre durarak “Katil devlet hesap verecek”,”Berkin’in katili, AKP’nin polisi” sloganları attı ve isyan şehitlerini andı. E5 karayoluna varan kitle trafiği kapatarak Özgürlük Meydanına doğru yürümeye devam etti. Çevreden olumlu tepkiler alınan eylem Özgürlük Meydanında son buldu.

Eylem sonunda küçük bir oturum yapıldı ve Berkin Elvan’ın cenazesi için 12 Mart saat 10.30’da Özgürlük Meydanında toplanma çağrısı yapılarak eylem sona erdirildi.

İstanbul Bakırköy’de saat 7’de Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumunun çağrısıyla toplanan yüzlerce insan Bakırköy Meydanında Berkin’in adını haykırdı.

İncirli caddesini kapatarak yapılan yürüyüş, Bakırköy’ün arka mahallelerini de dolaşarak seslerini daha fazla insana duyurmaya çalıştı ve ardından meydana geri dönüldü. Yürüyüş boyunca sık sık “Berkin’in katili Tayyip Erdoğan”, “Hükümet İstifa” sloganları atıldı.

Eylem 12:00’da Okmeydanı Cemevinde ve 15:00’da Şişli meydanında buluşma çağrısı ile sona erdi.