Beylikdüzü faşizme karşı omuz omuza

Ethem’in katilinin salınmasının ardından gerçekleşen protestolar İstanbul’un tüm semtlerine, mahalle ve parklarına yayıldı. Protesto eylemleri kapsamında internetten yapılan çağrı üzerine halk Beylikdüzü meydanında saat 21:00’de toplandı.

Beylikdüzü’ndeki forumun gerçekleştirildiği alanda toplanan halk orada aldıkları karar ile Büyükşehir Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yaklaşık 150 kişilik grup ile başlayan yürüyüş bir saat sonra 5 kat artarak coşkulu şekilde devam etti.

Yürüyüş sırasında "Ethem yoldaş ölümsüzdür", "Faşizme karşı omuz omuza", "Ethem için, adalet için", "Her yer taksim her yer direniş" sloganları atıldı.

Adakent’e doğru yapılan yürüyüşe çevre binalardan çok fazla destek gelirken, kortejin arkasına yapılan taşlı saldırı ve bazı evlerden yapılan hakaretler kitlenin bilinçli tutumu dolayısıyla amacına ulaşamayarak boşa çıkartıldı.

Provoke olmayan halk gittikçe artan bir coşku ile Sürmen Center'in birkaç alt sokağından meydana doğru yürüyüşe geçtiği sırada, 20’li yaşlarda bir genç, kullandığı aracı kalabalık kitlenin üzerine doğru hızla sürdü. Kucaklarında bebekleri, ellerinde 3-4 yaşlarında çocuklarıyla yürüyen, ön saflarında yaşlı sayısının birçok eyleme göre oldukça fazla olduğu kalabalığa hiçbir uyarı vermeden (korna, selektör), insanların hayatlarına kast ederek hızla giren araç halk tarafından durdurularak tahrip edildi. Sürücünün linç edilmesini yine hayatlarına kast ettiği kitle engelledi. Araç ve şoförün insan zinciri içerisine alınarak uzaklaşması sağlandı. Saldırı sonrası ufak yaralanmalar oldu, elinden yaralanan bir kişi yoldan geçen bir araç ile hastaneye kaldırılırken, eylemde bulunan tıp öğrencileri diğer yaralılara yardım etti.Videoyu izlemek için tıklayın.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen kitle çok kısa sürede “faşizme karşı omuz omuza” sloganı ile moral ve enerjisini çok daha yükselterek eylemin başladığı meydana doğru yürüyüşe geçti. Meydana ulaşan halk direnişte hayatını kaybeden şehitler için saygı duruşunda bulunarak eylemi sonlandırdı.