Belediye İş, Bakırköy Belediyesinde aldığı grev kararını basın açıklamasıyla duyurdu

İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda 14 Ekim saat 12:00’de, Belediye İş Sendikası İstanbul 2. Şube üyeleri tarafından sendikanın Bakırköy Belediyesinde daha önce aldığı ve 17 Ekim’de başlayacağını bildirdiği grev kararı ile ilgili basın açıklaması yapıldı. 

Eylem başlamadan önce alana gelen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, partisi CHP’nin emeğe değer veren “sosyal demokrat” çizgisi gereği işçilerin yasal eylemlerine saygı duyduğunu, eyleme başarı dilediğini, ama karşı taraftan da aynı saygıyı beklediğini söyledi. İşçilerin tepkisinin ardından Bülent Kerimoğlu alanı terk etmek zorunda kaldı, ardından eylem başladı.

“Hak, hukuk, adalet örgütlü mücadele ile gelecek” ve “toplu sözleşme hakkımız engellenemez” yazılı pankartların açıldığı eylemde “birleşe birleşe kazanacağız”, “zafer direnen emekçinin olacak”, “açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları atıldı.

Okunan basın açıklamasında Belediye İş Sendikasının Bakırköy Belediyesinde yetkili sendika olduğu, 30 Mart 2016 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin aradan 6 ay geçmesine rağmen belediyenin uzlaşmaz tavırları yüzünden hâlâ sonuçlanamadığı ve çıkmaza girdiği, üstüne üstlük belediyenin bir kadro müdürlüğü olan Tiyatro Müdürlüğü kadrosundaki sendika üyelerinin toplu sözleşme kapsamı dışına çıkarılmak istendiği söylendi.

İşçiler, Mayıs ayında gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan 17 işçinin bir kısmının işe iade davalarının sonuçlanmasına rağmen belediyenin bu konuda da hala olumlu bir adım atmamış olmasını eleştirdiler. Belediye başkanına hitaben “her fırsatta dile getirdiğiniz ‘emekten emekçiden ve örgütlü yaşamdan yanayım’ sözlerinize denk düşen adımlar atın” dediler.

Tüm yasal süreçleri bitmiş olan, toplu sözleşme sürecinin ardından sendikanın almış olduğu ve daha önceden ilgililere tebliğ edilen grev kararının 17 Ekim Pazartesi günü uygulanacağı ilan edilen basın açıklaması “kahrolsun ücretli kölelik düzeni, yaşasın örgütlü mücadelemiz” sözleriyle sona erdi.