Bekaert’te grev başladı

İzmit’te bulunan Bekaert fabrikasından işçiler Bekaert’in düşük ücret dayatmalarına karşı, 8 Aralık Perşembe günü saat 10:00’da yapılan basın açıklamasından sonra greve başladı.

Birleşik Metal-İş’in toplu iş sözleşmesi için Bekaert ile yaptığı aylar süren görüşmeler sonucunda birinci yıl için istediği %20 zam oranına karşılık Bekaert yöneticileri %11 oranında bir zam önerdi. Anlaşma sağlanamaması üzerine Birleşik Metal-İş grev kararı aldı ve 8 Aralık Perşembe günü fabrika önünde toplandı.

Basın açıklamasında Birleşik Metal-İş başkanı Adnan Serdaroğlu “Biz biliyoruz ki 6 aydır metal işçilerinin kalbi birkaç fabrikada atıyor. Bekaert işçileri de bunlardan biri, 6 aydır taleplerini ve sorunlarını dile getiriyor bu işçiler. Bizim de başvurmak istemediğimiz ama kaçınılmayacak noktaya geldiğimizde de vazgeçmeyeceğimiz grev aşamasındayız. Bu kadar olumsuzluklar içerisinde işçiler sesini çıkarmasın deniliyor. Türkiye’de sindirilmeye çalışılan işçi mücadeleleri var, açlık sınırının altında belirlenen asgari ücretle çalıştırılan milyonlarca işçi var, fabrikalarda günde 5 işçinin öldüğü olumsuz çalışma şartları var. Bunlara rağmen işçiler bizim verdiğimizle yetinsin deniliyor’’ dedi.

Basın açıklamasından hemen sonra fabrikanın giriş kapısına “Bu İşyerinde Grev Var’’ pankartı asıldı ve sendika yöneticileri grevin ilk gözcülerini alkışlarla seçtikten sonra fabrikanın önüne çadır kuruldu. İşçiler hemen ardından halaylar ve horonlarla grev alanını coşkulu hale getirdi. Basın açıklamasında işçiler sık sık “grev hakkımız engellenemez”, “işgal grev direniş”, “direne direne direnişten greve”, “baskılar bizi yıldıramaz’’ sloganlarını attı.