Bayteks Nakış grevi devam ediyor: Hedef sendikalaşmak

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Bayteks Nakış Fabrikası işçileri, işten atmalara, uzun çalışma saatlerine, sigortalarının düzensiz bir şekilde ve asgari ücretten yatırılmasına karşı 30 gündür grevdeler.  Fabrika önüne kurdukları grev çadırında ziyaret ettiğimiz grevci Bayteks işçilerinin morali yüksek.

Daha önce de uzun gece mesailerinin kısaltılması, günlük çalışma süresinin 8 saate indirilmesi, ücret artışı ve işçiler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması için tüm ücretlerin 1800 liraya sabitlenmesi gibi taleplerle üretimi durduran Bayteks imalat bölümü işçileri, sadece ücret artışı talebini kabul ettirebilmişler ve işbaşı yapmışlardı. Patronun piyasadaki daralmayı gerekçe göstererek yedi arkadaşlarını işten çıkarması üzerine 30 gün önce tekrar iş durdurup greve çıktılar.

Grevci Bayteks işçileri, patronun, grevin ilk gününden bu yana, daha yüksek ücretlerle yeni işçiler alarak grevi kırmaya çalıştığını ancak görüşmeye gelen işçilere grevlerinin amacını anlattıklarında yüksek ücrete rağmen çalışmaktan vazgeçip kendilerine destek olduklarını söylediler.  Patronun birkaç kez kendileriyle görüştüğünü, işten attığı arkadaşlarını tazminatlarını ödeyerek başından savmak istediğini aktaran işçiler, Bayteks patronunun her görüşmede tazminat miktarını artırdığını da belirttiler. Buna karşılık, kıdem tazminatlarının zaten yasal hakları olduğunu, iş mahkemesine dava açarak da bu tazminatları alabileceklerini ancak asıl amaçlarının insanca koşullarla, birliklerini bozmadan işlerine dönmek olduğunu ifade ettiler. Ayrıca, bu grev sürecinin sonunda, sadece birkaç kişinin bile Bayteks’te çalışmaya devam etmesiyle bile örgütlü mücadeleyi yeniden güçlendirmeye yeteceğini vurguladılar.

İşçiler, 13 Aralık’a kadar, işten atılanların geri alınması, ücretlerin 1800 liraya sabitlenmesi, fazla mesailerin kısaltılması ve tam ödenmesi, primlerin yükseltilmesi, iş gününün 8 saate düşürülmesi talepleri kabul edilmezse, işe iade davası ve yıllardır düzensiz yatırılan sigorta primleri için de dava açacaklarını belirttiler.

Küçükçekmece Beşyol mevkiindeki fabrika önünde kurdukları grev çadırında sohbet ettiğimiz grevci Bayteks işçileri, nakış sektöründe dayanışma içinde oldukları birçok farklı fabrika ve atölyedeki nakış işçilerinin Bayteks grevini takip ettiğini söylediler. Buradan dayanışma ve örgütlenmeyi büyüterek, nakış sektöründeki kuralsız, güvencesiz çalışma koşullarına karşı sendikalaşarak daha güçlü mücadele etmek istediklerini özellikle vurguladılar.