Baskılara, yasaklara karşı MSGSÜ'de HAYIR sesi yükseliyor!

Birçok üniversitede Erdoğan destekçileri rahatlıkla “Evet” çalışması yapabilirken, “Hayır” çalışmaları polis, özel güvenlik ve faşist çeteler eliyle baskılanıyor. Ancak tüm saldırılara rağmen gençlik susmuyor, korkmuyor, bir araya gelerek istibdadın karşısına dikiliyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde üniversite yönetimi referanduma ilişkin çalışmaları Yüksek Seçim Kurulu'nun üniversitelerde seçim propagandası ve toplantısı yapılamayacağına ilişkin kararını kullanarak engellemeye çalışıyor.

İçinde “Hayır” kelimesi geçen şiir dizelerine dahi tahammülü olmayan rektörlüğe, yeni anayasa değişikliğiyle siyasette gençliğin önünü açtık deyip üniversitelerde gençliği yasaklarla, baskılarla susturmaya çalışan istibdada MSGSÜ öğrencilerinin cevabı da bir araya gelmek oldu. YSK'nın seçim yasaklarını okulun neredeyse bütün duvarlarına asan yönetime cevap olarak öğrenciler üniversitelerde gerçekleştirilen “Evet” çalışmalarını teşhir etti. 15 Mart Çarşamba günü ise Bomonti kampüsünde, hem okulda yaşanan sorunları ve artan baskıları tartışmak, hem de referanduma giden süreçte üniversitede neler olduğunu, neler yapılabileceğini konuşmak için bir forum gerçekleştirildi.

Foruma çağrı için dağıtılan bildiriler özel güvenlik tarafından toplanırken, etkinlik öncesinde okula çevik kuvvet ekipleri getirildi. Ancak tüm baskılara rağmen öğrenciler foruma yüksek katılım gösterdi. Foruma katılanlar referanduma giden süreçte, üniversiteye yönelik saldırılara ve cumhurbaşkanlığı sistemi ile inşa edilmek istenen istibdad rejimine karşı bir araya gelmenin, gençliğin sesini yükseltmenin önemini vurguladı. Bir öğrenci söz alarak, “Bizlere milletvekili seçilme yaşını 18'e düşürme vaadi ile siyaset yapmamızın kolaylaştığını söyleyenler, şimdi okullarımızda yaptığımız çalışmaları neden engelliyor?” dedi. Birçok öğrenci bütün bu baskılara karşı “Hayır” çalışmalarını büyütmek gerektiğini dile getirdi. Öğrenciler kantindeki yiyeceklere ve yemekhanedeki yemeğe gelen zamlara, güvenlik önlemleri adı altında getirilen baskıcı uygulamalara, faşist çetelerin tacizlerine, üniversiteye yönelik tüm saldırılara karşı birlikte mücadelenin yollarını tartıştı.