Barışın dört akademisyeni serbest!

Barış talebimizin arkasındayız  diyerek akademisyenler adına basın açıklaması okumalarının ardından tutuklanan Kıvanç Ersoy, Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Meral Camcı’nın davalarının ilk duruşması 22 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Akademisyenlerin tutuklanmasına meslektaşları, öğrencileri ve kamuoyu haftalardır tepkiliydi. Etkili bir şekilde çağrısı yapılan duruşma gününün sabahında yüzlerce insan adliye önünde toplandı. Kendi güvenliğini sağlamak için zincir oluşturarak üst ve çanta araması yapan kitleyi polis saldırı tehdidiyle engelledi.

Saat 13.00’de Barış İçin Akademisyenler için bir basın açıklaması okundu. Kürt halkına karşı aylardır sürdürülen savaşın durdurulmasını isteyen akademisyenlere yönelik tutuklamaların, işten uzaklaştırmaların, baskıların gayri meşruluğu ve hukuksuzluğu vurgulandı. Ardından saat 14.00’de tutuklu dört akademisyenin davası görülmeye başlandı.

Adliye önündeki kalabalık güneşe ve sıcağa rağmen dağılmadı, coşkulu bir şekilde sloganlarla akademisyenlere destek verildi.  Uzun bekleyişin sonucunda savcı önce akademisyenlerin tutukluluk halinin devamını ancak daha sonra mütalaasını değiştirerek tutuksuz yargılanmalarını talep etti. Bu haber dışarıda halaylarla ve zılgıtlarla karşılandı. Ardından mahkeme de tahliye kararı verdi.

Kitle Silivri ve Bakırköy cezaevlerine gitmek ve akademisyenleri hapisten almak üzere yola çıktı. İlerleyen saatlerde Silivri cezaevinden ayrılan dört akademisyen meslektaşları, öğrencileri ve onları destekleyen onlarca insan tarafından karşılandılar.