Balfour deklarasyonunun 99. yılında İstanbul’da eylem: Filistin halkı kazanacak!

Günümüzden tam 99 yıl önce İngiliz emperyalizmi Balfour deklarasyonu ile Siyonist oluşumun Filistin topraklarını işgal etmesine yeşil ışık yaktı ve böylece İsrail devletinin kurulmasına ön ayak oldu. 2 Kasım 1917 aynı zamanda Siyonist işgale karşı mücadelenin başlangıcının da yıldönümü. Filistin halkı neredeyse bir asırdır Siyonizm ve emperyalizm karşısında direniyor, mücadele ediyor.

2 Kasım’da İstanbul’da Balfour deklarasyonunun yıldönümünde Filistin halkının sesini yükseltmek ve Siyonist işgale karşı mücadeleyi büyütmek için Filistin Yüzüncü Yıl Mücadele Girişimi Galatasaray Lisesi önünde bir eylem gerçekleştirdi. “Denizden nehire özgür ve demokratik Filistin kurulana dek mücadele sürecek!” yazılı bir pankartın taşındığı eylemde, Filistin halkının olduğu gibi, Ortadoğu’nun ve dünyanın tüm halklarının baş belası emperyalizme ve onun himayesindeki Siyonizme karşı mücadele çağrısı yapıldı. “Emperyalizm yenilecek, direnen Filistin kazanacak!”, “Nehirden denize özgür Filistin!” sloganları atıldı. Devrimci İşçi Partisi de eyleme “Asırlık mücadele kazanacak, emperyalizm yenilecek, İsrail yıkılacak!” yazan dövizler ile katıldı.

Eylemi bitirirken konuşma yapan Filistinli dostumuz, Filistin halkının bir asırlık mücadelesinin devam ettiğini söyleyerek yüzüncü yılına girerken bu direnişi büyütmek için yaptığı çağrıyı yineledi. Eylem sloganlarla sona erdi.