Aygün Alüminyum’da sendikalaştıkları için atılan işçiler kapı önünde direnişe geçti

İki hafta önce Çorlu’ya bağlı Velimeşe organize sanayi bölgesinde ki Aygün Alüminyum fabrikasında, verilen komik zam oranlarına karşı Türk Metal sendikasında örgütlenmek isteyen işçiler, çok hızlı bir şekilde çoğunluğu sağladı. Buna karşılık, Aygün yönetimi ilk önce 6, daha sonra 5 kişiyi işten çıkardı. Kapı önü eylemine geçen işçilerden biri, “fabrikanın atölye olduğu zamanları biliyorum. Şimdi biri yurt dışında dört fabrikaları var. Bunları bu şekilde biz büyüttük. O zaman iyiydik şimdi hakkımızı isteyince kötü olduk” dedi. Bir diğeri ise insanın nasıl da sınıf atladığı zaman değiştiğini gözler önüne serer şekilde şunları söyledi: “bu patronlar, fabrikayı açmadan önce Çorlu’da ki Çuhadaroğlu Alüminyum’da işçilerdi. Oraya aynı bizim gibi sendika sokmaya çalıştılar. Ancak yine bizim gibi kapı önüne kondular. Geçmişi unutmamak lazım.”

İş güvenliği ekipmanlarının yılda bir defa dağıtıldığını söyleyen işçiler, çalışma bakanlığından teftişe gelindiği zaman eldiven dağıtıldığını, müfettişlere eldiven dağıtıldığını söylemek zorunda bırakıldıklarını belirttiler. İçeride sendikal çalışmanın yapıldığını öğrenen yönetim, üyeliğinden şüphelendiği kişileri, kadınlar da dahil olmak üzere işin ağırlığını, mesafesini ve uzmanlığını dikkate almadan İstanbul’da ki şantiyelerde çalışmaya göndermek istemiş. Bunu kabul etmeyen işçiler de işten çıkartılmışlar. Sendika yetkilisinin Aygün Alüminyum patronlarının bürokratlardan tanıdıkları olduğunu bu yüzden eylemi sonlandırmaları için bu tanıdıklarını devreye soktuğunu belirtirken, bir işçi ekledi: “NATO üslerinde ki inşaatlardan bile ihale almışlıkları var.”

Pazartesi ya da Salı gününe kadar çalışma bakanlığından yetki tespitinin geleceğini belirten sendika görevlileri ve işçiler, o zamana kadar herkesi dayanışmaya çağırdı.