Avon işçilerinin direnişi 12. gününde devam ediyor

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Avon deposunda çalışan işçiler Depo, Antrepo, Gemi Yapımı, Deniz Taşımacılığı Sendikası’na (DGD-Sen) üye oldukları için işten atıldı. İşten atılan 8 kadın işçi depo önünde basın açıklaması gerçekleştirerek direnişe başladı. İşçiler, talepleri kabul edilene kadar fabrika önündeki direnişlerini kararlılıkla sürdürecekler.

İşçiler direnişlerinin 12. gününde Avon'un İstanbul Kağıthane'de bulunan genel merkezi önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında "Bu sene kuruluşunun 130. yılını kutlayan Avon'un, kadınları güçlendirme iddiasına sahip olduğu halde Gebze'deki deposunda çalışan kadın işçileri ağır, sağlıksız koşullarda çalıştırıyor. Bel, boyun, bilek eklemlerinde meslek hastalıkları, mobbing ve tacizler ile mücadele ediyoruz. 10 yıllık deneyimimize rağmen asgari ücret alıyoruz. Kendimize ve ailemize zaman ayıramıyor, fazla çalışma baskısı altında eziliyoruz. Fazla mesai yapmayı reddettiğimiz, hakkımızı aradığımız için işten atlıyoruz. 
Bizler yıllardır süren bu baskı, kötü çalışma koşulları ve güvencesizliğe karşı sessiz kalmadık. Son olarak işçisi olduğumuz taşeron firmanın devredilmesiyle birlikte çalışma koşullarımızı ve özlük haklarımızı geriye götürecek yeni sözleşmelere imza atmayı reddettik. Adil ücret ve insanca çalışma koşulları talep ettik. Dahası birlikte, dayanışarak, örgütlü davranmaya cüret ettik DGD-Sen'e üye olduk." diyen işçiler sloganlarıyla kararlılıklarını bir kez daha vurguladı.

İşçiler, taşeron Külh'ün Avon'dan defolmasını, işten atılanların işe geri alınmasını, tüm işçilerin kadroya alınmasını ve sendikanın tanınmasını talep ediyor.

Sendikalar, sosyalist partiler, kadın örgütleri ve HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da kadın işçilere destek olmak için yürüyüşteydi. Avon genel merkezi önünde gerçekleştirilen eylem yapılan basın açıklaması ve destek konuşmalarının ardından sona erdi.