Avcılar işçilerinden basın açıklaması: Bıçak kemiğe dayandı

Üç aydan beri maaş alamadıkları için iş bırakan Avcılar Belediyesi’ne bağlı park-bahçe, şoförler başmüdürlüğü ve fen işleri işçileri bugün saat 12:00’de belediye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Avcılar Belediyesi işçileri 4 Ağustosta Firuzköy’deki şantiyede maaş alamadıkları için iş bırakmışlardı. İş bırakmanın ardından maaşların yatacağının sözünü veren belediye başkanı Handan Toprak işçilerin Mayıs ayından kalan maaşlarının yalnızca bir kısmını yatırmıştı. Kalan maaşlarının da bir hafta içinde yatacağının sözünü vermişti. Verilen bu söz üzerine işçiler işbaşı yapmıştı. Günler geçmesine rağmen maaşlarının geri kalan kısmının yatmamasından dolayı işçiler yeniden iş bıraktı. Bunun üzerine belediye başkanı şantiyeye gelip adeta işçileri tehdit ederek geri gitmişti. “Beğenmeyen işten ayrılsın” demiş, açıkça ve birkaç ay daha ödeme yapamayacağını belirtmişti. İşçiler de hemen ertesinde yeniden iş bıraktı. 

Seslerini daha çok duyurabilmek isteyen işçiler bugün İstanbul Avcılar’da Marmara caddesinde toplanarak belediye binası önüne yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş esnasında en çok atılan slogan geçtiğimiz aylarda Kemal Kılıçdaroğlu’unun gerçekleştirdiği Adalet yürüyüşüne referans olarak “iş, hukuk, adalet” oldu. “Önce insan dediler işten aştan ettiler”, “direne direne kazanacağız”, “işimiz aşımız ya da başımız” sloganlarının atıldığı basın açıklamasında işçiler ayrıca ödeyemedikleri su, elektrik faturalarının asılı olduğu bir de ağaç taşıdılar. Ne ev kirasını ödeyebildiklerini ne de en temel ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini haykıran işçiler mücadelede kararlı olduklarını söylediler Eğer maaşlarını alamazlarsa farklı eylemler geliştireceklerini belirterek basın açıklamasını bitirdiler.