Avcılar Belediyesi’nde taşeron işçilerin hukuk mücadelesi kazanımla sonuçlandı

Avcılar Belediyesi Temizlik İşlerine bağlı Tomurcuk Firması’nda çalışırken, iş kanunun 25/2 maddesi bahane edilerek işten atılan taşeron işçilerin 8 aydır süren hukuk mücadelesi işçilerin lehine sonuçlandı.

İlk önce Dünya Emekçi Kadınlar gününe de denk gelen kadın temizlik işçilerinin davası 8 Mart’ta Bakırköy 8. iş mahkemesinde görüldü ve mahkeme, 4 işçiye de sendikal nedenlerle işten çıkarmaya hükmederek brüt maaşları üzerinden 12+4 ay tazminat ödenmesine, sözleşmelerinin feshinin geçersizliğine ve işçilerin işe iadesinin kabulüne karar verdi.

10 Mart Cuma günü ise yine Bakırköy Adliyesi’nde görülen davada 12 işçinin daha işe iade davası aynı sonuçlara hükmederek işçi lehine sonuçlandı. İşçiler bu sonucu, “direne direne kazanacağız’’ sloganını atarak kutladılar.

Böylelikle sekiz aydır süren işe dönüş mücadelesinde hukuki kazanım elde edilmiş oldu. Sırada aynı kararlığı Avcılar Belediyesi’nde yapılacak olan ihale sürecinden sonra, tüm işçilerin de beklediği üzere işten çıkarmaların yeniden başlayacağı dönemde göstermekte. Avcılar Belediyesi taşeron temizlik işçileri şimdiye kadar tüm kazanımlarını hem sokakta, hem altı ay boyunca kurdukları çadırda hem de belediye içinde yaptıkları grevlerle, mücadelelerle kanıtladılar. Avcılar işçileri için bundan sonraki süreçte de mücadele etmekten başka seçenek görünmüyor.

“Zafer direnen emekçinin olacak!’’

“Avcılar işçisi kazanacak!’’

“Yaşasın örgütlü mücadelemiz!’’

“Sendika haktır engellenemez!’’