Avcılar Belediyesi’nde işten atılma intihar girişimine sebep oldu

Avcılar Belediyesi’nde kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi, ödenmeyen maaşlarının ödenmesi ve atılan 43 temizlik işçisisinin geri alınması talebiyle iş bırakan temizlik işçileri iş bırakmanın hemen ertesinde işten çıkarılmıştı. Bu sayı 7 Eylül itibariyle 370’i buldu. İşçiler işe geri dönmek için belediye binası önündeki direnişlerini sürdürüyorlar.

7 Eylül tarihinde işten atılan işçilerden olan Yusuf Karabulut zaten düşük olan maaşı bir kaç aydır alamaması ve işten atılma sebebiyle de ekonomik sorunlarının iyice büyümesi üzerine bunalıma girerek Avcılar Marmara caddesi üzerindeki Merkez Cami’nin minaresine çıkarak intihar etmeye kalkıştı. İşe geri alınıncaya kadar da inmeyeceğini belirtti. İşçinin imdadına yine direniş çadırındaki arkadaşları yetişti. İşçi arkadaşlarının ikna çabaları yeterli gelmedi. Yanıbaşındaki belediye yetkilileri de olaya sesiz kalarak üç maymunu oynadılar. İşçinin ifade ettiği tek şey ise sendikalaşmanın hak olduğu, bu yüzden kimsenin işsiz kalmaması gerektiğiydi. Yine işçi arkadaşlarının ve şube başkanı Ercan Gürünlü’nün iknasıyla minareden indirildi. İşçiler ise "İntihar değil direnişteyiz", "Baskılara boyun eğmeyeceğiz!" sloganını attılar. Yusuf Karabulut isimli işçi önce sağlık kontrolüne gitti, ardından karakola verdiği ifadeden sonra direniş çadırına geldi.

Avcılar belediye başkanı Handan Toprak’ın talimatıyla işten atılan işçilerin direnişleri 120 günü geride bıraktı. Bu dönem boyunca Handan Toprak işçi ve emek düşmanlığından geri adım atmadı. İşçiler de geri adım atmadı. İşten atmalar artık intihara sürüklüyor. Avcılar Belediye temizlik işçilerinin mücadelesi haklı ve meşrudur. Anayasada yer alan hakkı kullanarak sendikalaştılar. Haksız ve ayrıca hukuksuz davranan, işçilerin sendika hakkını tanımayan Avcılar belediyesidir. Bu yüzden Avcılar işçisi kazanacak, Handan Toprak kaybedecektir.

Sendika haktır engellenemez!