Avcılar Belediyesi’inde grevin 2. gününde hem işçi kıyımı hem işe iade!

Yaklaşık 2 aydır maaş alamamaları ve kötü çalışma koşulları sebebiyle 28 Ağustos Pazar günü iş bırakan Avcılar Belediyesi’nde taşerona bağlı olarak çalışan 400 kadar işçi grevin ikinci gününde taleplerinin bir kısmını kabul ettirdiler.

İş bırakmaya Küçükçekmece’deki Fen İşleri Müdürlüğü’nde başlayan işçiler gece de şantiyeden ayrılmadı. Gece vardiyasının da iş bırakmaya katılması üzerine işçiler bu motivasyonla greve devam ettiler.

Grevin 2. gününde sabah saatlerinden itibaren belediyeye bağlı neredeyse tüm müdürler görüşmek için şantiyeye geldiler. Gün boyu süren görüşmelerin ardından sendika başkanı Erol Özdemir işçilere sonucu söyledi. Sendika başkanı; ücretlerin ödendiğini, çalışma koşullarının düzeltileceğine dair belediyenin çaba harcayacağını ve atılan işçiler için de çözüme yönelik çalışma yapacaklarını belirtti. Belediyenin taleplerini karşılamadığını gören işçiler duruma tepki gösterdi. İş bırakma sonlandırılacakken gece vardiyasından 10 işçinin işten atıldığı haberi üzerine işçiler şantiyede kalmaya devam edeceklerini belirterek greve devam ettiler.

Bu sırada belediye başkanı Handan Toprak da şantiye içine ve dışına polis yığınağı yaptı, hala yüzlerce polis işçilerle beraber şantiye içinde ve dışında bekliyor. Ayrıca belediye desteğe gelen siyasi kurumları ve basını taciz edip içeri almamaya çalışırken işçilere de taciz mesajları gönderdi. İşçilerin grevde kararlı oluşu üzerine 7 işçinin daha işten atıldığı haberi geldi. İşçiler, atılan işçilerin işe alınmaması ve polisin saldırması halinde eylem biçimlerini daha da sertleştireceklerini belirttiler. Tüm bu gelişmeler yaşanırken taşeron şirket atılan işçilerin geri alındığına dair yeni bir haber gönderdi. İşçiler de bu haber üzerine iş başı yaptı. Bir daha böyle bir işçi kıyımı yapılırsa daha büyük bir grev yapacaklarını üzerine basa basa tekrarladılar.