Atlen Yıldırım mezarı başında anıldı

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Devrimci İşçi Partisi Merkez Komitesi üyemiz Atlen Yıldırım, 23 Nisan Pazar günü mezarı başında anıldı.

İzmir Karşıyaka'da bulunan Doğançay Mezarlığı'nda yapılan anmaya Atlen Yıldırım'ın ailesi, sevenleri, yoldaşlarının yanı sıra metal işçileri, tekstil işçileri, kamu emekçileri ve belediye işçileri katıldı. Anma bir yoldaşın konuşması ile başladı. Yoldaş yaptığı açılış konuşmasında Atlen yoldaşı kaybetmemizin üzerinden geçen bir yılda Türkiye'nin içinde bulunduğu baskı rejimine değinerek daha çok Atlen Yıldırım'lara ihtiyacımız var dedi. Atlen Yıldırım’ın tüm yoldaşlarına bir miras bıraktığını söyleyerek 1 Mayıs öncesi bu mirası taşımanın önemine değindi. Konuşmanın ardından Atlen Yıldırım ve Sevda Alyakut nezdinde ve dünya devrim mücadelesinde kaybedilen tüm devrimciler için saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşu ardından Atlen yoldaşın ailesi adına söz alındı. Hayatını devrime adamış Atlen Yıldırım'ın yerleşik bir yaşamının olmadığı, mücadele nereyi gerektiriyorsa orada yaşadığını ve ilk kez bir yeri olduğu söylendi. Atlen Yıldırım'ın bizlere bıraktığı bayrağı yükseltmemiz gerektiği dile getirildi.

Manisa'dan bir metal işçisi işçiler adına söz alarak, Atlen Yıldırım'a metal fabrikalarından, tekstil fabrikalarından, belediye işçilerinden ve kamu emekçilerinden selam getirdiklerini söyleyerek sözlerine başladı. Yoldaş "Atlen Yıldırım’ın bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkarak Erdoğan’ın tüm baskılarına karşı, emperyalizme karşı, istibdada karşı mücadeleyi örgütleyeceğiz. Tüm bu doğrultuda 1 Mayıs’ın arifesinde işçilerin, emekçilerin gündüzleri sömürülmediği, geceleri aç uyumadığı bir dünya için adım atalım. Hep birlikte Erdoğan’ların değil, Atlen Yıldırım’ların ülkesi olacak bir dünya inşa edelim." diyerek sözünü tamamladı.

Son olarak Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran söz alarak, çok muhafazakar bir çevrede doğan Atlen yoldaşın, 15 yaşında Deniz Gezmişlerin yolundan giderek devrimci olduğunu dile getirdi. Atlen Yıldırım’ın, gençlik yıllarında babasının kendisine devrimci olduğu için silah çekmesine rağmen mücadelesinden vazgeçmediğini ve Türkiye’nin en karanlık zor zamanlarında devrimci mücadeleyi sürdürdüğünü 12 Eylül darbesi, Ulucanlar, 19 Aralık katliamlarını da yaşadığını söyledi. Atlen Yıldırım’ın emperyalizme ve burjuvazinin tüm hakimiyet biçimlerine karşı mücadelesinin bize yol gösterdiğini ifade etti. İstibdada karşı mücadelemizde cesaret kaynağımız olacağını ekledi. Gerçek uygarlığa ulaşmak için dünya devrimi sana sözümüzdür diyerek sözlerine son verdi.

Mezar başındaki anma "Yoldaşa sözümüz dünya devrimi!",”Atlen Yıldırım Ölümsüzdür”,” Atlen Yıldırım kavgamızda yaşıyor” sloganları ile sona erdi.