Atina Üniversitesi Felsefe Fakültesi Öğrenci Birliği Dayanışma Kararı


 

Aşağıdaki karar Yunanistan’da Atina Üniversitesi’nin Felsefe Fakültesi öğrenci kuruluşlarınca Cihan Yılmaz yoldaşımızın 6 Şubat’taki duruşmasından önce tartışılmış ve kabul edilmiştir. Hükümetin büyük ortağı sağcı Yeni Demokrasi partisinin gençlik örgütü tarafından imzalanması reddedilen metin, devrimci sol örgütlerin ittifakı, reformist koalisyon Syriza, Yunanistan Komünist Partisi KKE ve iktidarın küçük ortağı sosyal demokrat PASOK taraftarı öğrenciler tarafından imzalanmıştır.

Atina Üniversitesi Felsefe Fakültesi Öğrenci Birliği Dayanışma Kararı

Türkiye’de Erdoğan hükümeti, siyasi krizine ve kendi içinde bölünmüş olmasına rağmen geçtiğimiz yaz Türkiye halkının isyanına katılmış olan mücadeleci insanlara ve sola karşı bir cadı avına girişmiş bulunuyor.

2 Ekim’de Antalya’da polis Devrimci İşçi Partisi üyesi ve öğrenci hareketinin öncülerinden Mustafa Cihan Yılmaz’ın evine baskın düzenledi. Cihan gözaltına alındı ve polis eşliğinde Terörle Mücadele şubesine götürüldü. Benzer biçimde Ezilenlerin Sosyalist Partisi gençlik örgütü Sosyalist Gençlik Derneği’nin dört mensubu da gözaltına alındı. Terörle Mücadele şubesinde yapılan sorgudan sonra 4 Ekim’de hepsi hakkında soruşturma açıldı, mahkeme tarafından tutuklandılar. Mustafa Cihan Yılmaz’ın yanı sıra, Sosyalist Gençlik Derneği’nden Ayşe Deniz Karacagil ve Murat Sezgin de tutuklandı.

Cihan Yılmaz ve diğerleri 6 Şubat günü mahkeme önüne çıkarılacaklar. Taksim meydanındaki olayların yol açtığı büyük kitle hareketine katıldıkları için suçlanıyorlar. Tutukluluğu haklı gösterecek herhangi bir delil olmamasına rağmen mahkemenin bu kararı almış olması, açıktır ki, Erdoğan hükümetinin isyanı ve devrimcileri baskı altına alma amacına hizmet eden siyasi bir karardır. Cihan Yılmaz’a yöneltilen suçlamalardan biri isyan sırasında yaşanan olaylarda, sosyalizmi simgeleyen kırmızı bir fular takmış olduğudur.  Biz Türkiye halkının insan onuruna yakışır bir hayat sürdürme yolundaki mücadelesinin arkasındayız. Çünkü bizi onlardan ayıran hiçbir şey yoktur. Tam tersine, bizi ezmeye çalışanlara karşı ortak enternasyonalist mücadelemiz bizi birleştiriyor. Mücadele eden hiç kimseyi onların ellerine terk etmeyiz!

Cihan Yılmaz’a, Sosyalist Gençlik Derneği’nin mensuplarına, isyan dolayısıyla tutuklanan bütün öteki tutsaklara özgürlük! Türkiye halkının haklı mücadelesiyle dayanışmaya! Mücadele eden arkadaşlarımızdan ellerinizi çekin!

İmzacılar:

EAAK (devrimci sol grupların ittifakı)

AREN (Syriza)

PKS (KKE)

PASP (PASOK)

 

DAP (Yeni Demokrasi) imzalamayı reddetti.