Ataşehir ve Maltepe Belediyesi işçileri direnişte!

CHP'li Ataşehir Belediyesi 18 gün önce, belediyenin toplu iş sözleşmesini tanımamasına ve ücretlerin geciktirilmesine karşı mücadele eden ve sendikal faaliyet yürüten iki işçiyi işten çıkarmıştı. İşçiler 17 gündür belediye önünde işlerine geri dönebilmek için mücadele ediyor. İşçilerin üyesi olduğu DİSK'e bağlı Genel-İş sendikası bugün "hukuksuzca işten atılan işçilerin işlerine geri dönmesi" talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması emek örgütlerinin, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşti. Açıklamadan önce işten atılan işçiler ve dayanışmaya gelenler coşkulu halaylar ve sloganlarla mücadelelerini büyütme çağrısı yaptılar. Ardından basın açıklamasını DİSK Genel-İş şube başkanı yaptı. Toplu iş sözleşmesi hükümleri görmezden gelinerek "sivri dillisiniz" gibi açıklamalarla iki işçinin işine son verildiğini söyledi. Ankara'dan İstanbul'a "Hak, Hukuk, Adalet" şiarıyla Adalet Yürüyüşü yapan CHP yönetiminin kendi belediyelerindeki işçi düşmanlığına kulaklarını tıkadığını vurguladı. Ayrıca çalışan işçilerin direnişe destek olmalarını engellemek amacıyla, belediye yönetimi tarafından işten atmayla tehdit edildiklerini belirtti. İşçiler "Hak, hukuk, adalet işçilerle gelecek" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla tepkilerini gösterdi.

Maltepe Belediyesi işçilerinin direnişine destek

Ataşehir Belediyesi önündeki açıklaması sırasında Maltepe Belediyesi'nde 3 işçinin işten atıldığı, bunun üzerine tüm temizlik işçilerinin iş bıraktığı haberi geldi ve Maltepe Belediyesi işçilerine destek çağrısı yapıldı. 3 işçinin, Maltepe Belediyesi'nde de aynı şekilde sendikal örgütlenme faaliyeti yürüttüğü için işten atılan ve 18 gündür belediye önünde direnen bir işçiye destek oldukları için belediyenin mesnetsiz suçlamalarıyla işten atıldığı bildirildi. 
Çağrının ardından Maltepe Belediyesi temizlik işçilerinin iş durdurma eylemi yaptıkları şantiyeye geçildi. Şantiye içinde toplanan işçilere Maltepe Belediyesinden bir temizlik işçisi bilgi verdi. Maltepe Belediyesi'nde yaşananın hukuksuzluk olduğunu, belediyenin sendikal örgütlenmeyi engellenmeye çalıştığını ancak yılmayacaklarını, eyleme devam edeceklerini, zaferin direnen işçilerin olacağını belirtti.

İşçiler şantiyede eylemlerine devam ediyor.