Arçelik LG işçileri geri adım atmıyor

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Arçelik LG fabrikası işçileri, Mayıs ayında Bursa ve başka birçok sanayi şehrinde başlayan metal grevleri dalgasının da etkisiyle sarı sendika Türk Metal'den istifa ettiler. 

İstifadan sonra işçilere uygulanan mobbing ve baskılar üzerine işçiler, anayasal haklarını kullanarak çalışmama kararı aldılar. Patron grevi kırmak için fabriakaya polis çağırdı. Polis ekipleri, fabrika içerisine kadar girdiler. Patron ve patronların temsilcisi emniyet ile işçiler arasında bir görüşme gerçekleşti. Patron, işçilerin temsilcilerini tanımayacağını ve işçilerin sendikaya üye olup öyle gelmeleri gerektiğini söyledi. Ancak işçiler, patrona "bu süreçte bizim temsilcilerimiz bu arkadaşlardır ve bu arkadaşlarla gereken anlaşma sağlanmalıdır" dediler.

Patron temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantının ardından, içerideki ve dışarıdaki işçiler, işçi temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra işçiler kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini haykırdılar. "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!", "Masada varız, kazanacağız!", "Ölmek var, dönmek yok!", "Arçelik evimiz, hiçbir yere gitmeyiz!" sloganları hep birlikte atıldı.

Pazartesi günü bütün işçiler fabrikaya gelecekler, kartlarını basacaklar ancak üretim yapmayacaklar. Patron ise Arçelik LG işçilerinin mücadelesini bölmeye çalışıyor. Fabrikanın dışındaki işçilere ücretli izin verilmiş durumda. Ayrıca patron, temsilcilerle yapılan görüşmede, işçilerin taleplerini kabul ederse diğer fabrikalara emsal oluşturacağını, bu yüzden talepleri kabul etmediğini açıkca ifade etti.

Arçelik LG işçileri, ücretlerin Renault ve Tofaş seviyesine çıkartılmasını, atılan işçilerin geri alınmasını, Türk Metal'in gitmesini ve kendi temsilcilerini seçme haklarının tanınmasını talep ediyorlar. Fabrikanın önünde destek ziyaretinde bulunduğumuz işçiler, şimdilik başka bir sendikaya üye olmak istemediklerini, ancak üye olurlarsa en iyi seçeneğin Birleşik Metal-İş sendikası olduğunu söylüyorlar. Bu sürecin sonuna kadar kendi seçtikleri temsilcileriyle gitmek istediklerini, fabrikada tekrar üretim başladıktan sonra sandık kurup tekrar temsilci seçeceklerini ifade ediyorlar.

Arçelik LG işçilerine destek sürüyor. Artemis ve Kroman Çelik işçileri de fabrikaya gelerek desteklerini sundular. Arçelik LG işçileri, içeride ve dışarıda slogan atarak kararlı mücadelelerine devam ediyorlar.

Gelişmeleri Metal İşçisinin Sesi sayfasından takip edebilirsiniz.