Antalya’da yeryüzü sofrası kuruldu

Antalya Direniş Forumu ve Anti Kapitalist Müslümanların çağrısı ile düzenlenen Yeryüzü Sofrası  18 Temmuz Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’nda kuruldu.

Taksim İstiklal Caddesi’nde başlayan ve daha sonra pek çok şehirde de benzerleriyle süren Yeryüzü Sofrası, 18 Temmuz günü Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda kolektif şekilde kurulan sofra ile binlerce insan oruç açtı. İftar sonrası meydanda kurulan sahne ile etkinlikler gerçekleştirildi.

Gezi Direnişini konu alan slayt gösterisi ile başlayan program, Anti Kapitalist Müslümanların temsilcisi İhsan Eliaçık’ın konuşması ile devam etti.  Eliaçık, konuşmasında Gezi Direnişini gerçekleştiren direnişçilerin bir rüya gördüğünü ve insanların bu rüyaya gönülden inandığını vurguladı. Gerçek devrimcilerin yeni bir dünyanın rüyasını görebilenler olduğunu belirterek, bu direnişle insanların bunu başardığını söyledi. Daha sonra Antalya’da sürmekte olan forumlardan temsilciler birer konuşma yaparak Antalya halkını forumlara davet ettiler. Sokak tiyatrosu, şiir seçkisi ve son olarak müzik dinletisi ile etkinlik sonlandırıldı.

Etkinliğin bitişi sonrasında Antalya Direniş Forumu katılımcılarından 4 direnişçi Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenler için adalet talebiyle Antalya’dan İstanbul’a yürüyüşe başladılar. Yaklaşık 25 gün sürmesi beklenen yürüyüşün ilk durağı Ali İsmail Korkmaz’ın öldürüldüğü Eskişehir olacak. Yürüyüşçüler daha sonra ise Ankara’ya giderek Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde anma yapacaklar. Adalet yürüyüşü İstanbul Gezi Parkı’nda son bulacak.