Antalya’da turizm ve otel işçileri patrona boyun eğdirdiler!

Turizmin kalbi Antalya’da sular durulmuyor. Turizm işçileri haklarını aramaktan vazgeçmiyor ve kriz gittikçe büyüyor. Yaklaşık 6 aydır maaşlarını alamayan Prince Group’a bağlı Euphoira işçileri haklarını aramak ve emeklerinin karşılığını almak için 9 Şubat Perşembe günü Prince Group Genel Merkezi önünde toplandı. Kalabalığın içinde sadece maaşını alamayanlar yoktu, yaklaşık 13 yıllık kıdem ve ihbar tazminatları bulunan ve şirketle dava süreçleri devam eden işçiler de eylem alanındalardı.

Toplanan işçiler genel merkezin önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis “OHAL”i sebep göstererek anayasal hak olan basın açıklamasına müsaade etmedi. Bununla da yetinmeyip müdahale etmekle tehdit etti. Bunun üzerine işçiler Prince Group’un patronu İsmail Lepiev ile görüşmek istediklerini belirttiler. Genel merkezin kapısının önünde şirketin güvenlikten sorumlu Genel Müdürü işçileri karşıladı. Önce mesai arkadaşı olduklarını iddia ederek işçileri ikna yoluna giriştiyse de tamamı turizm ve otel işçilerinden oluşan kalabalığın kararlılığı sonuç verdi ve İsmail Lepiev genel merkeze çağrıldı.

İşçiler ısrarla İsmail Lepiev’in genel merkezin önüne gelerek işçilere bir açıklama yapmasını istedi. Fakat şirketin genel müdürü panik içerisinde genel merkezin önüne inerek işçileri yatıştırmaya çalıştı. Bunun üzerine işçiler yanlarında da bir sendika görevlisi ve bir avukat ile toplam 10 kişilik bir heyet ile görüşmek istediler. Genel müdür sendika görevlisi ve avukatı kabul edemeyeceklerini söyledi. İçeri giren 8 işçi sendika görevlisini içeri sokamasa da avukatlarını içeri sokmayı başardılar.

İçeride yaklaşık 3 saat süren görüşmeler sonunda heyet genel merkezin önünde kısa bir konuşma yaparak kazanımlarını işçi arkadaşlarıyla paylaştılar. İşçilerin talebi doğrultusunda patron İsmail Lepiev’in ıslak imzasıyla borçların ödeneceğine dair 2 adet kağıt imzalandı. Öncelikle maaşı yatmayan tüm işçilerin maaşlarının en geç 28 Şubat 2017 gününe dek ödenmesine dair imzalı belge alındı. Ardından en geç 31 Mart 2017 gününe dek tüm işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının ödeneceği imzalı belge ile taahhüt edildi.

Manavgat ve Tekirova’da yer alan otellerde çalışan işçiler elde ettikleri bu önemli kazanım sonrasında yaptıkları açıklamada; “Bu son bekleyişimizdir! 28 Şubat’ta ödemeler yapılmazsa 1 Mart sabahı daha kalabalık ve daha gür bir şekilde burada olacağız ve hakkımızı söke söke alacağız!” dediler. Açıklama sonrası tüm işçiler alkışlarıyla bu kazanımlarını kutladılar. Birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, mücadele ile her zaman kazanabileceklerinin altını çizdiler. Bekleme sürecinde mücadeleye devam edeceklerini belirterek açıklamaya son verdiler.