Antalya'da İsyanlar Türkiye'si paneli

Devrimci İşçi Partisi Antalya örgütü, 23 Nisan tarihinde Devrimci İşçi Partisi genel başkanı Sungur Savran’ın konuşmacı olarak katıldığı “Seçimler ve sonrası: İsyanlar Türkiye'sinde işçi sınıfının yolu” isimli bir panel gerçekleştirdi.

Panel Antalya Eğitim Sen bürosunun çatı katında bulunan lokalde yapıldı. Panel, DİP temsilcisinin açılış konuşmasıyla başladı. Giriş konuşmasından ardından Sungur Savran konuşmasına başladı. Savran, Türkiye’nin iki yıl içinde iki tane isyan yaşamış olduğuna dikkat çekti. Bu isyanlardan ilkinin Gezi ile başlayan halk isyanı olduğunu belirten Savran, ikinci isyanın ise DAİŞ çetelerinin Kobani'ye saldırması ile başlayan serhildan olduğunu ekledi. Gezi ile başlayan halk isyanında Kürt hareketinin ve işçi sınıfının katılımının eksik olmasının halk isyanının başarısını engelleyen etkenler olduğunu ifade etti. İki isyanın ardından metal grevinin ise başladıktan hemen sonra yasaklanmasının, iktidarın işçi sınıfı hareketlerinden ne kadar korktuğunun bir göstergesi olarak anlatıldı.

İsyan ve serhildan değerlendirmelerinin ardından 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde Devrimci İşçi Partisi olarak işçi sınıfına HDP’ye oy verme çağrısı yaptıklarını söyledi. Savran, HDP’ye genel seçimlerde oy çağrısı yapmanın en büyük sebebinin işçi sınfı için gerici bir odak olan Erdoğan'ın başkanlık sistemini engellemek olduğunun altı tekrardan çizildi. HDP’nin bir işçi sınıfı partisi olmamakla beraber bir patron partisi olmadığı hatırlatıldı.

Sungur Savran’ın konuşmasının ardından soru ve katkılarla panel devam etti. Panele turizm işçileri, Antalya organize sanayi bölgesinden mobilya işçileri, kamu emekçileri ve farklı sendikalardan temsilcilerin yanında üniversite ve lise öğrencileri de yoğun katılım gösterdiler. Soru-cevap bölümünde canlı katkı ve tartışmalar yaşandı. 

Panelin sonunda 1 Mayıs da konuşuldu. Antalya’da 1 Mayıs’a Devrimci İşçi Partisi saflarına katılma çağrısı yapıldı.