Antalya'da işten atılan taşeron işçileri eylemde

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde işten atılan taşeron işçiler ASAT önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

Saat 13.00’te ASAT Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelen işçiler “İşçi kıyımına son-İş, ekmek yoksa barışta yok” pankartı arkasında toplanan işçiler sloganlarla eyleme başladılar. Atılan sloganların ardından işçiler adına Hacı Temur basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında: “Günlerdir belgesiz ve bilgilendirilmeden, sadece sözde şifahi olarak işe gelmeyin denilmek suretiyle sokağa atıldık. Yasal hakkımız olan tazminatlarımızı vermelerini bırakın, yine yasal zorunluluk olan iş akdi feshinin tarafımıza yazılı olarak yapılması kuralını da hiçe sayarak hukuk dışı uygulamalara devam etmiştir.

Bizler taşeron işçiler, yasalarda sözde sendikalı olma hakkına sahip olsak da sendika hakkımız fiilen olanaksız durumdadır. Bütün bu olumsuz koşullarda güvencesiz ve kuralsız esnek çalışma şartlarımızı bilen Menderes Türel ve yönetimi ilk icraatı işçi sürgünleri, işçi kıyımları olarak kent tarihinde yerini almıştır.”

Basın açıklamasının devamında Büyükşehir Belediyesi’nde halen işten atılmak üzere listeler oluşturulduğuna değinildi. Taşeron işçiler Antalya Büyükşehir Belediyesi yönetimini böyle bir hata yapmaması için uyardı.

Basın açıklamasının ardından DİSK Bölge temsilcisi Cemal Aybar bir konuşma yaptı. Aybar konuşmasında belediyede örgütlü bulunan DİSK’li işçilere baskı uygulandığından bahsettiği. DİSK’li işçilerin baskı uygulanarak istifa ettirilmeye çalışıldığı, bunun sonucunca bir işçinin istifa ettiğine değinen Aybar aynı zamanda 73 tane işçinin baskıyla DİSK’ten Hak İş’e geçirildiğini söyledi.

Aybar’ın konuşmasının ardından oturma eylemi başladı. Yaklaşık bir saat süren oturma eylemi sırasında “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İş, ekmek yoksa, barışta yok”, “İşçi kıyımına son”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları atıldı.

Yapılan oturma eyleminin ardından eylem sona erdi.