Antalya'da Hrant Dink anması

19 Ocak 2007 tarihinde Agos Gazetesi önünde Ogün Samast adlı tetikçi tarafından katledilen Ermeni yazar ve gazeteci Hrant Dink ölümünün 9. yılında Antalya Attalos Heykeli önünde anıldı. Hrant'a selamı, kardeşliği ön plana çıkaran döviz ve pankartlarla gönderen Antalya halkı, bugün Attalos Heykeli önünde buluşarak basın açıklaması okudu ve olağan şüphelilerin yargı önüne çıkarılmasını talep etti.

Tam 9 yıl önce Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos Gazetesi önünde haince bir saldırı sonucu katledilen Hrant Dink, bugün de unutulmadı ve baskıların arttığı bugünlerde Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin çağrısıyla anıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz şubesi tarafından yapılan çağrıyla Attalos Heykeli önünde toplanan kitlenin açıklamasına destek büyüktü. "Faşizme İnat Kardeşimsin Hrant!" sloganları atılırken, Hrant Dink'in fotoğrafının olduğu döviz ve pankartlar açıldı.

Toplanmanın ve sloganların ardından basın açıklamasını okuyan Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi temsilcisi şunları söyledi: "Ömrünü tüm ezilen halkların ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış olan Hrant'ı öldürenler, katillerin destekçileri ve onu hedef gösterenler bu tür cinatlerle bir yere varamayacaklarını bilmeliler. Bugün yeni kurbanlar üretmeye çalışanlar da aynı bilinci taşımaktadırlar." Basın açıklamasına sloganlarla ara verilirken sözlerine devam eden temsilci sözlerine şunları da ekledi: "Hrant'ı özlemle andığımız bugün, bir kez daha düşünce ve ifade özgürlüğünün önemine dikkat çekiyoruz ve özellikle meslektaşlarımıza daha özenli ve dikkatli, yaşam ve kişi haklarına daha saygılı bir gazetecilik anlayışı izlemeleri çağrısında bulunuyoruz."

"Hrant İçin, Adalet İçin!", "Yaşasın Halkların Kardeşliği!", "Özgür Basın Susturulamaz!" sloganları eşliğinde basın açıklamasına son buldu.