Antalya'da Gaziantep saldırısına tepki eylemi

20 Ağustos gecesi Gaziantep Şahinbey ilçesi Akdere mahallesinde bir düğüne mezhepçi tekfirci örgüt IŞİD (DAEŞ) tarafından bombalı saldırı gerçekleştirildi. Antalya’da Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısı ile saldırıya karşı sessiz kalmamak için 22 Ağustos günü eylem düzenlendi. Saat 13.00’te Attalos Meydanı’nda toplanan kitle “Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek!” sloganları eşliğinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın metnini Emek ve Demokrasi Güçleri adına KESK dönem sözcüsü Mustafa Ayar okudu. Açıklamada “Suriye ve ülkemizde dökülen her damla kanda AKP ile birlikte ABD emperyalizminin de sorumluluğu vardır. Suriye’yi etnik ve mezhepsel temelde parçalayan, iç savaşı kışkırtan ABD emperyalizmi bölgemizden ve ülkemizden defedilmeği sürece de bu kan akmaya devam edecektir. Her IŞİD saldırısından sonra AKP yetkililerinin ve yandaş medyanın ısrarla birçok örgütü sayarak ‘kokteyl örgüt’ üretmesi tamamen bir algı yönetimidir ve IŞİD’e yönelik tepkileri minimal düzeye indirme amaçlıdır. Emekçilerin kanı üzerinden hesap yapmayın, çocuklarımıza, gençlerimize daha fazla kıymayın!” sözlerine yer verildi.

Toplanan kitle “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!”, “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol!” ve “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganlarını atmaya devam etti. Basın açıklaması saldırı sonucu ölenlerin ailelerine baş sağlığı ve yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını dileyerek sona erdi.