Antalya'da G20 protestosu

Bu yıl Antalya’da düzenlenen ve emperyalizmin ve dünya burjuvazisinin siyasi temsilcilerini bir araya getiren G20 zirvesini Antalya emekçileri ve halkı protesto ettiler.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile saat 13.00’da Aydın Kanza Parkı’nda toplanan kitle, polis tarafından abluka altına alınan parka üst arama kontrolünden geçerek girdi. Alana giriş esnasında yaşanan polis saldırısında yedi Birleşik Devrimci Parti üyesi gözaltına alındı. Polis ablukası altındaki Aydın Kanza Parkı’nda toplanan kitle, “Katil, sömürgeci, emperyalist savaş örgütü G20 DEFOL” yazılı pankart arasına geçerek Cumhuriyet Meydanı’na yürümek istedi. Polis, kitlenin yürüyüşüne izin vermedi. TOMA, akrep ve panzerler ile abluka altına alınan Aydın Kanza Parkı’ndaki kitle, 2 saat boyunca sloganlar eşliğinde süren bekleyişinden sonra polise geri adım attırdı ve barikat açıldı.

Devrimci İşçi Partisi, dünya emekçi halklarının kanını emenlerin bir araya geldiği G20'ye karşı, “Katile, mezhepçiye, emperyaliste geçit yok! G20 defol!”, "Suriye’de sefere, seferde zafere hayır!”, ”Kahrolsun ABD ve AB emperyalizmi!” yazılı dövizlerle katıldı. Yürüyüş boyunca DİP saflarından ”G20’ye karşı emekçilerin birliği”, ”Katil NATO, Ortadoğu’dan defol”, ”Katil IŞİD, işbirlikçi G20” ve “Yaşasın Sosyalist Ortadoğu”  sloganları atıldı.

Güllük Caddesi boyunca süren yürüyüşte sıklıkla  "Emperyalist G20, Antalya’dan defol", "G20’ye karşı emekçi 20", "Katil ABD, işbirlikçi AKP", "Yaşasın sosyalist Ortadoğu" sloganları atıldı. Alkış ve ıslıklarla Yavuz Özcan Parkı’na ulaşan kitle, alanda basın açıklaması yaptı.

KESK dönem sözcüsü, Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk tarafından okunan basın açıklaması, "Biz Antalya Emek ve Demokrasi güçleri olarak bu emek düşmanlarına, savaş tacirlerine sessiz kalmayacağız. Bu dünyayı kan gölüne çevirenlere, bölgemizdeki zenginliklere göz dikenlere halkların boğazlaşmasına sebep olanlara bölgemizden defolun diyoruz. Bizi kandıramazlar. Bu G20 zirvesi de daha önce yaptıkları zirveler gibi emekçilere, yoksullara ve halklara karşı bir savaş zirvesidir" sözleri ile başladı. Basın açıklaması "Savaş örgütü, katil, sömürgeci emperyalistler defolun!” sözleriyle tamamlandı.

Basın açıklaması sonrası sloganlarla dağılmakta olan kitleye polis saldırdı. Saldırı sonucu 11 kişi gözaltına alındı. Bugün Antalya’da yapılan G20 zirvesi protestoları kapsamında toplam 28 kişi gözaltına alındı.