Antalya’da emekçi halkın krizden çıkış programı bildirisine gözaltı

Devrimci İşçi Partisi (DİP) Antalya İl Örgütü 12 Şubat Pazar günü Antalya Çamlıbel Mahallesi’ndeki kapalı pazar yerinde “Emekçi halkın krizden çıkış programı” bildirilerini dağıttı. İnşaat, fabrika ve turizm işçileriyle iletişim kuran DİP’liler bildirinin içeriğini emekçilere anlattı. Emekçiler bildiriye yoğun ilgi gösterdi.

Bildiri dağıtımı esnasında sivil bir polis ekibi bir DİP üyesinin yanına yaklaşarak hiçbir neden belirtmeden ve tehdit edici bir ifadeyle araca binmesini istedi. DİP üyesi araca binmeyi kabul etmeyince araçtan inen polislerce saldırıya uğradı. Bu esnada, polisler diğer DİP üyelerinin ve halkın tepkisiyle karşılaşınca yalnızca kimlik kontrolü yapmak zorunda kaldı. Ancak bir süre sonra pazar yerine bir başka sivil ekip geldi. Polis OHAL’i bahane ederek, Valilik tarafından bildiri dağıtmanın yasaklandığı gerekçesiyle DİP üyelerini gözaltına aldı.

Altı DİP üyesi Sanayi Karakolu’na götürüldükten sonra keyfi şekilde iki saat boyunca karakolda bekletildiler. İki saatin sonunda “Kabahatler Kanunu” üzerinden ceza kesilerek serbest bırakıldılar.