Antalya’da 8 Mart eylemine polis engeli

Antalya’da 6 Mart günü Devrimci İşçi Partili Kadınlar’ın da içinde bulunduğu Antalya Kadın Platformu’nun çağrısı ile kadınlar Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirmek için Aydın Kanza parkında toplanmak istedi. Ancak polis kadınların toplanmasını ve yürüyüşü engellemek için parkı abluka altına aldı. Parkın polis tarafından abluka altına alınmasının ardından Kadın Platformu yeni toplanma alanı olarak Beş Şehitler Parkı’nı belirleyip çağrı yaptılar. Kadınların Beş Şehitler Parkı’nda toplanması sürerken Antalya Kadın Platformu temsilcileri ile emniyet arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Yapılan görüşmede polis kadınların Cumhuriyet Meydanı’na yapacakları yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine kadınlar Beş Şehitler Parkı’nı 8 Mart alanı haline getirerek taleplerini içeren sloganlarını dile getirdiler.

Basın açıklamasını Antalya Kadın Platformu adına İmece Kadın Sendikası Antalya Temsilcisi Münire İnal okudu. Basın açıklaması boyunca kadınlar, “Kiralık çalışmam, kıdemimi kaptırmam”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, Jiyan, Azadi”, “Kahrolsun erkek egemen kapitalist sistem” sloganlarını haykırdı.

Devrimci İşçi Partili Kadınların da “Şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı emekçi kadınlar en öne!” pankartıyla kortej oluşturarak katıldığı eylem okunan basın açıklamasının ardından sona erdi.