Antalya Leman Kültür'de sendikal mücadele

Dev Turizm-İş sendikası, yaklaşık bir yıldır sendikal faaliyet gösterdiği Antalya Leman Kültür’de çalışanların çoğunluğunun sendika üyesi olması üzerine toplu sözleşme yetkisi kazandı. Sendika, toplu sözleme görüşmeleri sürecinin başlaması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu. Bunun üzerine Leman Kültür patronu, sendika tahammülsüzlüğünü göstererek “Eski personelleri değiştiriyoruz” bahanesiyle işçi kıyımına girişti. Patronun, bazı çalışanlardan e-devlet şifrelerini zorla alarak sendikalı olup olmadıklarını öğrenmeye çalıştığı ve ne pahasına olursa olsun Leman Kültür’e sendika sokmayacağını söylediği ileri sürüldü.

Dev Turizm İş Sendikası, işten çıkarılan işçilerin geri alınması ve toplu sözleşme için Leman Kültür yetkilileri ile bir ön görüşme gerçekleştirdi. Henüz olumlu bir dönüş alamayan sendika, önümüzdeki günlerde patron ile yeni bir görüşme yapacak.

Dev Turizm- İş'in toplu iş sözleşmesi başvurusu öncesinde, günde 11 saat çalışan işçilerin çalışma saatlerini günde 8 saate indirildi. Ayrıca patronun beyanına göre artık ek mesailer de ücretlendirilecek.  Patron istediği kadar ”Leman Kültür’e sendika sokmam” desin, biz turizm işçileri sınıf dayanışmasını yükseltmeli, Leman Kültür'deki sendikal mücadeleyi desteklemeliyiz. Baskılara, patronun tehditlerine ve  işten çıkarmalara karşı fiili ve hukuki tüm mücadele ve direniş yöntemleriyle, istisnasız tüm sendikalı işçilerin işe dönmesi, toplu sözleşmenin imzalanması için mücadele etmeliyiz.