Antalya Kobanê davası

Antalya'da Kobane’ye destek eylemlerine katıldıkları gerekçesi ile 16 Ekim sabahı ev baskınlarıyla gözaltına alınan 13 kişiden biri tutuklandı. Geçtiğimiz hafta Antalya’da IŞİD’in Kobanê'ye saldırısını protesto etmek amacıyla yüzlerce insan sokağa çıktı. Bu protestoları bahane ederek düzenlenen operasyonda farklı kurumlardan 13 kişi ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan saatlerce haber alınamadı ve avukatlarların iletişim kurmaları engellendi.

Gözaltına alınanlar bugün adliyeye getirilerek savcılıkta ifade verdiler. Verilen ifadelerin sonrasında 6 kişi savcılıktan serbest bırakıldı, geri kalan 6 kişi denetimli serbestlikle serbest kalırken SDP üyesi Ali Çalışkan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen Sosyalist Demokrasi Partisi Antalya il yöneticisi aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi öğrencisi olan Ali Çalışkan tutuklandı.

Adliye önündeki kitleye palalı saldırı 

Antalya adliyesi önünde gözaltına alınan devrimcilerle dayanışmak ve basın açıklaması yapmak isteyen kitleye polis müdahale etti. Kitle savcılık kararı sebep gösterilerek polis zoru ile adliye bahçesinden çıkarıldı. Adliye dışında yapılan basın açıklamasından sonra kitle adliye önünde beklemeye devam etti. Bu esnada çevik kuvvet polisleri adliye girişlerini ablukaya aldı. Kitlenin beklediği alana motosikletle gelen Süleyman Harmankaya isimli şahıs kitleyi sözlü taciz ederek proveke etmeye çalıştı. Amacına ulaşamayan şahıs olay yerini terk etti. Yarım saat sonra tekrar adliye önüne gelen Süleyman Harmankaya, sözlü tacizlerine devam etti ve insanların üzerine benzin döktü. Kitlenin ona yönelik tepkisinin ardından pala çıkararak devrimcilerin üzerine saldırdı. Bu olayların çevik kuvvet polisinin gözünün önünde gelişmesi ve polislerin olayın son raddesine kadar harekete geçmemeleri dikkat çekti. Saldırgan kitlenin püskürtmesiyle polis tarafından gözaltına alındı. Ancak onlarda bizim kadar iyi biliyorlar; ne baskıları ne tutuklamaları ne de eli palalı adamları bizi yıldıracak! Yaptıkları hiçbir tutuklama veya gözaltı Kobanê direnişinin meşruluğunu ortadan kaldıramaz. Biz Devrimci İşçi Partisi Antalya İl Örgütü olarak davanın takipçisi ve tutsak Ali Çalışkan’ın destekçisi olmaya devam edeceğiz.

Kobanê halkı yalnız değildir!

Devrimci tutsaklar onurumuzdur!