Antalya Gezi Parkı için direniyor

Taksim Gezi Parkı için on binlerce kişi İstanbul’daki 5. Direniş gününü tamamlarken, mücadeleler diğer yerellerde de dayanışma duygularıyla büyüyor. Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir ve daha birçok şehirde Taksim direnişi ile dayanışma göstermek için yüzbinler yoğun polis müdahalesine rağmen bu gün tekrar alanları doldurdu.

Bundan tam 5 gün önce Taksim Gezi Parkı’nda başlayan direniş sert polis müdahalesine rağmen bitmemiş, her geçen gün daha da kalabalıklaşan direnişçi kitlesiyle mücadeledeki kararlılık gösterilmiştir. Taksim de başlayan direniş gün geçtikçe diğer illerdeki destek eylemleriyle büyütülmüş, alanlar “her yer Taksim, her yer direniş!” sloganıyla yankılanmıştır. Tıp ki dün geceden bu zamana Antalya meydanlarında olduğu gibi.

 1 Haziran 2013 günü, Antalya’da  Cumhuriyet Meydanında gece nöbeti ile eylemler başladı. Saat 00.00 sularında toplanmaya başlayan kitle yaklaşık bir iki saat içinde binleri buldu. Gece boyunca sosyal medya aracılığı ile insanlar Cumhuriyet Meydanı’na akın etti.  Saatlerce Antalya’nın yasaklı meydanını işgal eden kitlenin bir kısmı AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Çallı ara sokaklarından ilerleyen kitleye AKP il binasına gelmeden polis saldırısı gerçekleşti. Çallı’nın ara sokaklarında çatışmalar yaşanırken Cumhuriyet Meydanında kalan kitle içerisindeki devrimciler destek için AKP il binasına yöneldiler. Saatlerce süren yoğun çatışma sonrası Şarampol Caddesi üzerinden Kışlahan’a inen kitleye elinde demir sopalı sivil polislerin bulunduğu çok sayıda araçlarla pusu kuruldu. Kışlahan üzerinden Kaleiçi’nin ara sokaklarına dağılan kitle içerisinden yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

Aynı gün içerisinde Antalya’da Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen bir yürüyüş gerçekleştirildi. Saat 14.00 de Aydın Kanza Parkı’nda toplanılarak Cumhuriyet Meydanına yürüyüş başladı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yürüyüşe Antalya halkı alkışlarla destek verdi ve birçoğu yürüyüş kortejine katıldı. Cumhuriyet Meydanına gelen kitle tarafından alanda ve yürüyüş sırasında sık sık “ Her yer Taksim, her yer direniş”, “Taksim’de düşene, dövüşene bin selam”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.  

Eylem bitiminde kitle içerisinden bir grup gece olduğu gibi AKP il binasına yürüyüşe geçti.  AKP il binasına yaklaşan kitle polis barikatı ile karşılaştı. Polis kitleye biber gazı ile müdahale etti. İlk müdahaleden sonra kitle ara sokaklarda mevzilenerek çatışmaya başladı. Polis saldırısı saatler geçtikçe daha da sertleşerek devam etti. Mahalle aralarında ve çevre yolunda direnişçiler tarafından barikat kurularak saldırıya cevap verildi. Direniş alanındaki kararlı duruş ve her geçen saat desteğe gelenlerin sayısının artmasıyla katil polis hedef gözeterek biber gazı ve plastik mermi ile saldırıya başladı. Saldırılar sonucunda direnişçilerden ikisi ağır, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Polis saldırısı ile zaman zaman dağılan direnişçiler, barikatlar arkasında bir araya gelerek şu an itibariyle direnişe devam ediyor.