Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde işten çıkarılan taşeron işçiler nöbete başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde Erva taşeron firmasına bağlı çalışan işçiler öncesinde hiçbir bilgi verilmeden işten atıldılar. İşçilerin belirttiği işten çıkarılan işçi sayısı ise 570.

İşçiler çalışma koşullarının ağırlığı ve adaletsizliğinden yakınıyor olsa bile 17 Ağustos tarihinden bugüne kadar işe geri alınmak için işyerinin önünde nöbet tutuyorlar. İşçiler demokrasi nöbetine katılmaları için zorlandıklarını, katılanların tespit edilmesi için yoklama kağıtları tutulduğunu belirtiyorlar. Bu dönemde uykusuz kalarak çalışan işçiler, “O gün demokrasi nöbeti tutuyorduk, bugün ise ekmeğimizin nöbetini tutuyoruz, asıl darbe bize yapıldı” diyorlar. Ayrıca darbe girişimi gecesi kendi bilgileri dışında iş makinalarını askeriyenin önüne çekmeleri için apar topar işe çağrıldıklarını, olabilecek bir saldırıya karşı savunmasız bir şekilde siper edildiklerini hatırlayan işçiler işten atılıyor olmalarına daha da öfkeli.

Ağır ve adaletsiz çalışma koşulları

İşten çıkarmalardan önce ayda beşten fazla sigorta giriş çıkış yapılan işçiler sosyal haklardan yararlanamadıklarından ve tazminat alamayacaklarını söylüyorlar. Ayrıca sürekli mesaiye bırakılıp ödenmeyen ücretler de mevcut. İşten çıkarılan belediye işçilerinin dile getirdiği sorunlar arasında bir diğeri ise hafta sonu ve bayram tatillerini kullanmalarının da çoğu zaman engellendiği yönünde . Son olarak, bugüne kadar defalarca taşeron firmasının değiştiğini bilen işçiler, farkında bile olmadan bir taşerondan diğer taşerona geçirilip çalıştırıldıklarını aktarıyorlar.

Altı gündür eylem sürüyor

İşten çıkarıldıkları aniden mesajla bildirilen işçiler o günden bugüne yetkililerden herhangi bir açıklama olmadığından bahsediyorlar. Buna rağmen 5 gün boyunca iş yerinin önünde beklemeler devam ederken görevli personel işçileri uzaklaştırmak için “defolup gitmelerini” söyleyebilecek kadar umursamaz ve sert tavırlar sergilemiş. 22 Ağustos günü işçiler AKP İl Başkanı’yla görüşmek için randevu alıp AKP il binasına gittiler. Fakat aldıkları cevap kararın kesin olduğu yönünde. Ayrıca görüşme yapan işçi sözcülerinden biri 170 işçinin işine son verileceğini, geri kalan ve çalışmak isteyen işçilerin ise daha ağır koşullarda çalıştırılacaklarını , iş oldukça çağırılacaklarını belirterek uzlaşmaz bir tavır sergilediğini işçilere anlattı.

İşçilerin mücadeleden vazgeçmeye niyetleri yok

Sendika yetkililerinin ziyaret dahi etmediği işçiler seslerini duyurmaya kararlı. Ohal döneminde olunması sebebiyle korku duyuluyor olması da, gün içinde AKP İl Başkanlığı’ndan gelen uzlaşmaz tavır da işçilerin morallerini düşürmeye yetmedi. İşçiler farklı yollarla seslerini duyurmak için mücadeleye devam etmeye karar verdiler. Yapılabilecekler üzerine fikirler üretmekle geçen bir kaç saat içinde ilk eylem planı belirlendi.

Sıradaki eylem planı

23 Ağustos Salı günü saat 9'da tamamı AKP üyesi olan işçiler AKP İl Binasına gidip üyelikten toplu bir şekilde çıkma kararı aldılar.