Antakyalılar Suriye’de savaşa karşı halkların kardeşliği için yasaklara karşı barikatlarla direndi!

Hatay Valiliği’nin Hatay’da toplantı ve gösterileri yasaklama kararına karşı  Antakya’da üç ayrı noktada “Suriye’de Savaşa Hayır” demek için bir araya gelen binlerce  kişi, basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçmek isteyince polis barikatıyla karşılaştı.

Bu noktalardan birisinde İşçi Partililerin yasaklama kararını protesto eden bir açıklama yaptıktan sonra halka mitingin yasaklandığını söyleyerek dağılmalarını istemesi üzerine İşçi Partililere tepki gösteren halk mitingin yapılmasında ısrar etti ve eylemi sürdürmeyen İşçi Partisi üyelerinin üzerine yürüdü.  Yürümekte ısrar eden kalabalığın önüne  CHP’li milletvekilleri ve İşçi Partisi yetkilileri çıkarılarak halka dağılmaları gerektiği söyletildi. Ancak kalabalık  barış  talebinin engellenmesine ve dağılmalarını isteyen bazı siyasi parti yetkililerine tepki amacıyla   oturma eylemi yaparak yanıt verdi. CHP'li milletvekili Hasan Akgöl'ün korumaları tepki gösteren eylemcilere saldırdı. Bunun üzerine eylemciler karşılık verdi ve CHP'li vekil ile korumaları barikatlardan uzaklaştırıldı.

Polis  “savaşa hayır” diye bağıran binlere, coplarla, biber gazı ve plastik mermilerle karşılık vererek panzerleri kalabalığın üzerine sürdü, barış taleplerinde direnen insanlara acımazca saldırdı, çok sayıda kişi yaralandı. Polis, evlerin balkonlarına, bahçelerine ve Akdeniz Hastanesi’ne gaz bombası attı. Akdeniz Mahallesi, Sümer Mahallesi, Armutlu Mahallesi, Uğur Mumcu Bulvarı, Gündüz Caddesi trafiğe kapatıldı. Polis yerel ve ulusal basını mahalleye sokmayarak, halkın haber alma hakkını da engelledi.  Bunun üzerine Armutlu Mahallesi başta olmak üzere birçok yerde polis saldırısına karşı barikatlar kuruldu ve polis bu barikatlara gözaltılarla karşılık verdi. Gözaltına karga tulumba alınanlar serbest bırakılana kadar  barikatlarda direnişler devam etti.   Gece 22:20’ye kadar devam eden direnişler sonunda gözaltına alınanlar serbest bırakılınca polis mahallelerden geri çekildi.

Olaylardan sonra Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu adına Eylem Mansuroğlu bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Arkadaşlarımız şu anda yanımızda. Bu zafer Armutlu halkının direnişinin zaferidir. Bugün evlerimize saldıranlar, çocuklarımızı gözaltına alanlar bizim direnişimiz sonucunda gözaltındakileri bırakmak zorunda kaldılar. Burada bizler Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu olarak bir kez daha söylüyoruz: Ülkemizin savaşa girmesini istemiyoruz, kentimizde savaş istemiyoruz, biz barış istiyoruz. Gerekirse bunun için direneceğiz. Yarın ve sonraki günler haklı mücadelemiz devam edecektir, alanları doldurmaya devam edeceğiz.”

 

antakya1-2012-09-17